Ochrona prawna dla pracowników przyjmowanych do pracy
W celu ochrony pracowników przed wykorzystywaniem opracowywane jest prawo pracownicze. Stojąc na straży wypełniania przepisów tego prawa prawnicy zatrudniani przy firmach stają się gwarantami ochrony prawnej osób przyjmowanych do pracy. W ich obecności mogą być podpisywane umowy o pracę i ustalane wszystkie warunki pracy łącznie z wynagrodzeniem oraz godzinami pracy obowiązkowej w miesiącu. Szczególna ochrona prawna należy się również pracownikom zwalnianym z pracy. Dzieje się tak dlatego, że pracodawcy bardzo często chcą zwalniać pracowników z błahych powodów, nie przestrzegając zasad dotyczących procedury zwalniania z pracy. Zdarza się również, że pracownicy z jakichś przyczyn domagają się od swoich pracodawców wypłaty odszkodowania i potrzebują wówczas porady prawnej.
Egzekwowanie prawa rodzinnego
Prawo rodzinne służy zabezpieczeniu dobra wszystkich członków rodziny, a zwłaszcza dzieci i osób słabszych psychicznie czy fizycznie. Dlatego tworzeniem prawa rodzinnego zajmują się nie tylko sami prawnicy, ale również specjaliści innych dziedzin powiązanych z życiem rodzinnym. Wszyscy oni zajmują się również wdrażaniem prawa rodzinnego i starają się o to, żeby było ono przestrzegane przez wszystkie osoby odpowiedzialne za kształt życia rodzinnego. Natomiast egzekwowaniem prawa rodzinnego zajmują się sędziowie, którzy wydają konkretne wyroki po rozpatrzeniu przedstawionych sobie spraw. Zanim jednak sprawa rodzinna trafi do sądu, musi ona zostać dobrze zinterpretowana i przygotowana pod względem czysto proceduralnym. Na tym etapie również bardzo potrzebni stają się prawnicy.
Sąd Najwyższy
System sądowy
Podział podmiotowy
Zgodnie z art. 175 Konstytucji RP, wymiar sprawiedliwości w RP sprawują:
Sąd Najwyższy
sądy powszechne
sądy wojskowe
sądy administracyjne
Podział przedmiotowy
Sądy powszechne w Polsce dzielą się na wydziały, którym zawsze przypisana jest pewna kategoria spraw. Nieraz, gdy jest duży wpływ spraw danego rodzaju tworzy się kilka wydziałów dla tej kategorii spraw ? przykładowo dwa albo trzy wydziały karne. Może też tak się zdarzyć, że w sądach wyższego rzędu jest przykładowo jeden wydział cywilny I instancji i drugi wydział cywilny, ale odwoławczy.
Następujące wydziały tworzy się w sądach:
W sądach apelacyjnych
wydział cywilny (sąd cywilny II instancji dla sądów okręgowych)
wydział karny (sąd karny II instancji dla sądów okręgowych)
wydział pracy i ubezpieczeń społecznych (sąd pracy i ubezpieczeń społecznych II instancji dla sądów okręgowych)
wydział lustracyjny (w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie; sąd lustracyjny)
W sądach okręgowych
wydział cywilny (sąd cywilny I instancji oraz sąd cywilny, rodzinny, opiekuńczy, dla nieletnich II instancji dla sądów rejonowych)
wydział karny (sąd karny I instancji oraz sąd karny, dla nieletnich (czasami) II instancji dla sądów rejonowych)
wydział penitencjarny i nadzoru nad wykonywaniem orzeczeń penitencjarnych (sąd penitencjarny)
wydział pracy (sąd pracy) i wydział ubezpieczeń społecznych (sąd ubezpieczeń społecznych) albo wydział pracy i ubezpieczeń społecznych
wydział gospodarczy (sąd gospodarczy)
sąd ochrony konkurencji i konsumentów (w Sądzie Okręgowym w Warszawie)
odrębna jednostka rejestrowa (w Sądzie Okręgowym w Warszawie ? m.in. dla partii politycznych)
sąd wspólnotowych znaków towarowych i wzorów przemysłowych (w sądzie Okręgowym w Warszawie)
W sądach rejonowych
wydział cywilny (sąd cywilny I instancji)
wydział karny (sąd karny I instancji)
wydział rodzinny i nieletnich (sąd rodzinny, opiekuńczy, dla nieletnich I instancji)
wydział pracy (sąd pracy I instancji) albo wydział pracy i ubezpieczeń społecznych (sąd pracy i ubezpieczeń społecznych I instancji
wydział ksiąg wieczystych (sąd wieczystoksięgowy)
wydział gospodarczy (w mieście, w którym ma siedzibę sąd okręgowy albo mieście na prawach powiatu; sąd gospodarczy I instancji)
wydział gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego (sąd rejestrowy ? w miastach wojewódzkich oraz niektórych innych większych miastach)
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/System_prawny_w_Polsce