Wikipedia o ogrodnictwie
Ogrodnictwo (hortologia) ? wyspecjalizowany dział nauk rolniczych, traktujący o hodowli i uprawie roślin sadowniczych, warzywnych i ozdobnych oraz projektowaniu, urządzaniu i pielęgnowaniu terenów zieleni, czyli architekturze krajobrazu, zwykle charakteryzujący się dużym nakładem środków produkcji, energii, budynków, kosztów, a co za tym idzie ? dużą wydajnością. Ogrodnictwo jest jedną z dyscyplin naukowych w obrębie dziedziny naukowej ? nauki rolnicze. W Polsce jest pięć uczelni wyższych, na których są wydziały ogrodnicze oraz kilka innych (zarówno publicznych jak i niepublicznych) na których prowadzone są studia na kierunku ogrodnictwo. Wydziały ogrodnicze są na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie, Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i na Uniwersytecie Warmińsko?Mazurskim w Olsztynie.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ogrodnictwo
Wysokość drzew ogrodowych
Na większej działce, na której stanął dom mieszkalny, istnieje także możliwość zaprojektowania ogrodu. Taki ogród, jak każdy inny, wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Najpierw trzeba wybrać do niego odpowiednie drzewa i krzewy ozdobne, pamiętając o tym, żeby nie stały się one zbyt wysokie zwłaszcza, jeżeli zaraz za naszym ogrodzeniem położony jest dom sąsiadów. Cień padający ze zbyt wysokich drzew mógłby zasłaniać okna sąsiadów, przez co przez cały dzień mieliby półmrok w pokoju, a nasz ogród stałby się powodem kłótni sąsiedzkich. Dlatego musimy również pamiętać o konieczności podcinania zbyt wysokich i rozrosłych drzew. Natomiast dobrze dobrane kwiaty posadzone w ogrodzie będzie można już tylko podziwiać, a ich pielęgnacja powinna stanowić dla nas samą przyjemność.
O sadzonce w Wikipedii
Sadzonka, odnóżka ? fragment rośliny (część pędu, korzenia, liść lub jego część), zdolny do rozrostu w nową, w pełni funkcjonalną roślinę. Stosowanie sadzonek jest jednym ze sposobów rozmnażania wegetatywnego1. Sadzonkowanie jest stosowane głównie w sadownictwie i innych działach ogrodnictwa. Czasem mianem sadzonek określa się także wyjęte z gleby i przygotowane do przesadzenia w inne miejsce siewki roślin2.
W zależności od materiału użytego do sadzonkowania rozróżnia się sadzonki: zielne, półzdrewniałe i zdrewniałe. W zależności od miejsca pozyskania wyróżnia się sadzonki: pędowe (w tym wierzchołkowe), korzeniowe i liściowe
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Sadzonka