Wikipedia, zarządzanie strategiczne
Zarządzanie strategiczne ? to proces informacyjno-decyzyjny (wspomagany funkcjami planowania, organizacji i kontroli), którego celem jest rozstrzyganie o kluczowych problemach działalności przedsiębiorstwa, o jego przetrwaniu i rozwoju ze szczególnym uwzględnieniem oddziaływań otoczenia i węzłowych czynników własnego potencjału wytwórczego1.
Organizacje powoływane na czas nieokreślony mają własny cel, niezależny od misji bądź celów, dla których zostały powołane ? przetrwać jak najdłużej w zmiennym środowisku. Z punktu widzenia tego celu organizację postrzega się jako podmiot tworzący wartości dla jej kontrahentów społecznych (interesariuszy) oraz wymieniający z nimi te wartości na inne wartości (np. zasoby, akceptację społeczną) niezbędne jej do przetrwania i rozwoju. Ponadto większość organizacji gospodarczych i wiele organizacji społecznych na otwartym rynku konkuruje z innymi podmiotami.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zarządzanie_strategiczne
Czym jest biznesplan?
Biznesplan (plan biznesowy, ang. business plan) ? dokument przedsiębiorstwa zawierający ocenę opłacalności przedsięwzięcia gospodarczego1. Sporządzany na potrzeby wewnętrzne i zewnętrzne przedsiębiorstwa ? m.in. w celu pozyskania źródeł finansowania inwestycji. Zawiera opis celów, jakie przedsiębiorstwo zamierza realizować w przyszłości z uwzględnieniem istniejących uwarunkowań rynkowych, finansowych, marketingowych, technologicznych, organizacyjnych i kadrowych. Jego elementami są m.in. analiza finansowa, analiza rynku, analiza SWOT.
Biznesplan często sporządzany jest jako załącznik do wniosku kredytowego. Kredytobiorca musi wykazać, że nowe przedsięwzięcie będzie rentowne. W celu efektywnego zarządzania biznesplan powinny sporządzać zarówno nowo tworzone przedsiębiorstwa, jak i przedsiębiorstwa już funkcjonujące w przełomowych momentach związanych ze zmianą profilu działania, wejściem na nowe rynki, przeprowadzeniem fuzji lub przejęciem.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Biznesplan
Nawet jak nie wyjdzie, to warto. Zakładanie firmy
Rozpoczęcie własnego biznesu to zazwyczaj bardzo dobry pomysł, nie ważne czy sam interes się rozkręci, czy nie. Jednak doświadczenie, które wyniesiemy z tego okresu prowadzenia firmy będzie bezcenne i wiele osób, którym nie wyszła pierwsza firma, za jakiś czas otwierając kolejną.
Pierwsza firma nie zawsze jest skazana na porażkę, bardzo dużo zależy od branży, naszego planu, pracowitości i szczęścia. Można te czynniki poznać przed założeniem firmy. Robi się różne badania finansowe i przewidywania, oraz oczywiście biznesplany, które są ostatnio coraz częściej stosowane.