O elewacji - czym ją wykończyć?
Sztukaterie zewnętrzne są naprawdę ciekawym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą wyremontować stary dom i nadać mu odpowiedniego charakteru. Listwy wokół okien sprawdzą się zarówno na fasadach kamienic, jak i na starych wolnostojących domach, ciekawie będą się prezentowały również gzymsy. Takie elementy wbrew pozorom wcale nie są jakoś bardzo drogie, a efekt potrafi być ciekawy.
Jak nie zniszczyć architektury termodernizacją
Styl secesyjny - takie kamienice naprawdę robią wrażenie. W polskich miastach jest ich sporo i stanowią często atrakcję turystyczną. Jednak wiele z takich kamienic wymaga remontu. Tutaj trzeba pamiętać o tym, że wewnątrz mieszkają ludzie i konieczne jest doprowadzenie tego typu nieruchomości do współczesnych standardów. Jednym z problemów jest tutaj termodernizacja. Niestety - parę budynków padło już ofiarą styropianu. A naprawdę można zachować fasadę, lub odtworzyć ją za pomocą sztukaterii zewnętrznych. Takie budynki mają swój charakterystyczny styl, który stanowi o ich uroku i wartości zabytkowej, naprawdę zbrodnią jest niszczenie tej unikalności. Warto również zrozumieć potrzeby mieszkańców - chcą przecież żyć w ciepłych mieszkaniach i nie mają zamiaru płacić wysokich rachunków za ogrzewanie. Naprawdę warto przeprowadzić renowację z głową i zamiast pozbywać się pięknych fasad, wyremontować je.
Podział sztukaterii
Sztukaterie dzieli na zewnętrzne i wewnętrzne. Bonie, gzymsy, wszelkie gipsowe zdobienia na elewacjach i fasadach, narożniki, itd - to rodzaje sztukaterii zewnętrznej. Można się tutaj spierać o kwestie estetyczne, jednak np. przy odnawianiu starych budynków to sa bardzo ważne detale architektoniczne.
Do wnętrz stosujemy obecnie najczęściej sztukaterie styropianowe, takie jak rozety, listwy przysufitowe, zdobienia na ścianach, przy drzwiach i oknach. Tak samo, jak przy ch zewnętrznych, trudno sobie wyobrazić no. wnętrze pałacu bez tych elementów.