Zatrudnienie młodego geodety
Geodeta posiada wykształcenie matematyczne i wykazuje się wiedzą dotyczącą ukształtowania terenu oraz zasad dotyczących tworzenia planów budowy. Każdy młody geodeta może zdobywać doświadczenie poprzez uczestnictwo w pracach prowadzonych przez bardziej doświadczonych geodetów oraz wypełnianie zadań przeznaczonych dla pomocnika geodety.
Będąc takim pomocnikiem będzie musiał wykonywać różne pomiary, przeprowadzać wywiady terenowe oraz nanosić jakieś zmiany na planach budowy, które będą potem oceniane przez jego opiekuna. Dzięki temu nabierze on potrzebnej w tej pracy wiedzy praktycznej i nauczy się przewidywać konsekwencje podejmowanych przez siebie decyzji. Po takich praktykach będzie mógł otrzymać pracę w urzędzie miasta lub biurze projektowym.
Zamówienie usług geodezyjnych
Każdy bardziej doświadczony geodeta może prowadzić własną działalność gospodarczą. Założenie firmy geodezyjnej nie różni się zbytnio od założenia jakiejkolwiek innej firmy. Trzeba dysponować gotowym planem działalności firmy, otrzymać wszelkie zgody na jej otwarcie oraz przedstawić jakieś plany rozwojowe, jeżeli właściciel firmy stara się o kredyt na rozkręcenie własnego interesu.
Firma geodezyjna, w zależności od swojej wielkości, może przyjmować zlecenia pochodzące od osób prywatnych oraz urzędów miasta i deweloperów. Taka firma geodezyjna może, więc, zajmować się rysowaniem planów działek oraz domów, a także bloków mieszkaniowych i dróg. Zamówienia na usługi geodezyjne można składać telefonicznie i emailowo oraz osobiście w siedzibie firmy.
Definicja geodezji wyższej w Wikipedii
Geodezja wyższa ? dział geodezji zajmujący się pomiarami i przedstawianiem ?dużych obszarów?, dla których powierzchnią odniesienia nie może być płaszczyzna pozioma, a pewna płaszczyzna zastępcza zbliżona do rzeczywistej powierzchni bryły ziemskiej.
Rozszerzenie opracowań do tzw. ?dużych obszarów? wymaga uwzględnienia w obliczeniach wpływu zakrzywienia Ziemi. Za ?duże obszary? przyjmuje się powierzchnie większe od powierzchni koła o promieniu ponad 15,6 km i polu większym niż 750 km?, np.: powierzchnie regionów, państw, kontynentów i całej kuli ziemskiej.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geodezja_wyższa