Definicja encyklopedyczna podziału nieruchomości
Podział nieruchomości polega na wydzieleniu z niej części przez dotychczasowego właściciela na rzecz nowego właściciela ? podział prawny (cywilny). W ujęciu wieczystoksięgowym podział nieruchomości polega na odłączeniu z dotychczasowej księgi wieczystej co najmniej jednej działki gruntu wchodzącej w jej skład (wykreślenie z I działu księgi wieczystej) i założenie dla niej nowej księgi wieczystej. W ujęciu administracyjno-prawnym podział nieruchomości polega na określeniu w dotychczasowych jej granicach innej konfiguracji geodezyjnej działek gruntu wchodzących w jej skład, bez zmiany jej dotychczasowego właściciela ? podział geodezyjny.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Podział_nieruchomości
Trudny zawód: geodeta
Geodezja to nie łatwy zawód, zwłaszcza geodezja wyższa, która uwzględnia w swoich pomiarach również kulistość ziemi. Nie każdy nadaje się na geodetę ( czy też mierniczego)- jest to zawód wymagający sporych umiejętności z zakresu matematyki oraz precyzji i dokładności.
Mapki przygotowywane przez geodetów są podstawą w podziałach nieruchomości, więc każdy błąd może wiele kosztować. Z tego też powodu usługi geodezyjne nie należą do tanich, ma to również swoją podstawę w drogim sprzęcie pomiarowym jaki muszą posiadać, aby dobrze wykonywać swoje obowiązki.
Geodeta na zakończenie budowy
Po zakończeniu całej budowy, zanim dziennik budowy zostanie zamknięty będziemy kolejny już raz potrzebowali geodety. Tym razem będzie musiał on wykonać pomiary dotyczące położenia nowej nieruchomości w obrębie działki i ustalić jej granice w przestrzeni oraz uwzględnić je na mapkach. Dodatkowo wykona pomiar porównawczy z projektem budowlanym i naniesie wszelkie odkształcenia na osobny dokument.
Po zakończonych pomiarach geodeta wyśle dokumenty do odpowiedniego urzędu z naniesionymi zmianami i wtedy już oficjalnie nasza nieruchomość na stałe zagości na mapkach geodezyjnych zagospodarowania miasta.