idziemy do dentysty

ć wybite ? dzieje się tak, kiedy ząb wypada z dziąsła razem z korzeniem. W takich sytuacjach jak najszybciej należy udać się na pogotowie stomatologiczne, gdzie specjaliści podejmą decyzję o dalszym działaniu. W przypadku złamania

idziemy do dentysty

Co robić ze złamanym lub wybitym zębem?

Wszelkiego rodzaju urazy twarzy niosą ze sobą ryzyko uszkodzenia zębów. Najczęściej ulegają one złamaniu, ale mogą również zostać wybite ? dzieje się tak, kiedy ząb wypada z dziąsła razem z korzeniem. W takich sytuacjach jak najszybciej należy udać się na pogotowie stomatologiczne, gdzie specjaliści podejmą decyzję o dalszym działaniu. W przypadku złamania wiele zależy od stopnia odsłonięcia miazgi zębowej, zaś w razie wybicia zęba kluczowe znaczenie ma czas oraz warunki, w jakich wybity ząb dotarł do dentysty. Najlepiej jest trzymać go pod językiem, umieścić w mleku albo roztworze soli fizjologicznej, co pozwoli uchronić go przed zanieczyszczeniami i znacznie zwiększa szanse na skuteczne umieszczenie go w dziąśle.


Jak postępować w przypadku uszkodzenia protezy?

Uszkodzenie protezy wcale nie należy do rzadkości. Sytuacja z pewnością nie należy do najprzyjemniejszych ? nie tylko znacznie obniża komfort i samopoczucie, ale niekiedy może nawet utrudnić normalne funkcjonowanie. Zdarza się, że niektórzy próbują naprawić protezę w warunkach domowych wykorzystując w tym celu łatwo dostępny klej szybkoschnący. Jest to błąd! Tego typu kleje zawierają często toksyczne substancje, dlatego używanie ich do klejenia protezy może zaszkodzić naszemu zdrowiu. Jedyne rozwiązanie w takiej sytuacji to skorzystanie z pomocy specjalisty protetyka. Można też udać się na pogotowie stomatologiczne, zwłaszcza jeśli problem z protezą dentystyczną pojawił się późnym wieczorem, podczas weekendu, czy też w inne dni wolne od pracy.


Próchnica zębów - czy wiesz co to jest?

Próchnica zębów (łac. caries dentium) ? bakteryjna choroba zakaźna tkanek twardych zęba objawiająca się demineralizacją substancji nieorganicznych i następnie proteolizą substancji organicznych z powodu działania kwasów wytworzonych przez bakterie w płytce nazębnej w wyniku metabolizmu cukrów pochodzenia zewnątrz- i wewnątrzustrojowego.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pr%C3%B3chnica_z%C4%99b%C3%B3w