Dobre strony medycyny niekonwencjonalnej
Medycyna alternatywna w większości z nas budzi negatywne skojarzenia. Może być to spowodowane informacjami, które pojawiają się w mediach i budują w nas błędny obraz. Warto więc zainteresować się tym tematem i dokonać własnej oceny. Medycyna alternatywna obejmuje swoim zasięgiem bardzo szeroki zakres dziedzin, w związku z czym możemy wybrać te, które są zgodne z naszymi potrzebami i przekonaniami. Możemy nawet nie zdawać sobie sprawy, iż w skład medycyny niekonwencjonalnej wchodzą takie metody jak fitoterapia, czyli leczenie ziołami oraz apiterapia, czyli leczenie produktami pszczelimi. Wykorzystują one naturalne składniki wykorzystywane w leczeniu przez naszych przodków, więc warto może zainteresować się nimi w czasach powszechnego wykorzystywania antybiotyków i innych leków.
Jaką chorobę wywołuje glista ludzka
Glistnica (askarioza, łac. ascariosis, ang. ascariosis) ? choroba pasożytnicza powodowana przez glisty.
Etiologia
Chorobę wywołuje glista ludzka (Ascaris lumbricoides), pasożyt jelita cienkiego człowieka. Podobne gatunki pospolite u innych ssaków mogą przypadkowo zarazić człowieka: są to glista świńska (Ascaris suis), glista psia (Toxocara canis) i glista kocia (Toxocara cati).
Epidemiologia
Jest najczęstszą w świecie robaczycą przewodu pokarmowego (około 1 mld ludzi zarażonych). Intensywne inwazje i powikłania glistnicy są przyczyną około 20 tysięcy zgonów rocznie na świecie. Najczęściej inwazje występują w krajach z nierozwiniętym problemem kanalizacji (w południowo-wschodniej Azji ponad 80%, w Afryce 34% populacji ? głównie dzieci). W Europie glistnicę stwierdza się sporadycznie, w Polsce także znikomo.
Objawy i przebieg
Glistnica objawia się:
ogólnym osłabieniem
zawrotami głowy
kaszlem
obrzękami twarzy
nadmierną pobudliwością
reakcjami alergicznymi
niedrożnością jelit w przypadku masowej infestacji.
Drogi zakażenia:
niedomyte warzywa, nawożone ludzkimi fekaliami
zanieczyszczona woda (np. z jeziora, rzadziej z basenu)
Leczenie
W leczeniu glistnicy stosuje się pyrantel, albendazol albo mebendazol. Przy masowej infestacji skuteczny jest cytrynian piperazyny.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Glistnica
Czym jest pasożytnictwo
Pasożytnictwo, parazytyzm ? forma antagonistycznego współżycia dwóch organizmów, z których jeden czerpie korzyści ze współżycia, a drugi ponosi szkody. Termin ten stosowany jest w biologii ? w odniesieniu do dwóch organizmów różnych gatunków ? oraz w socjologii, gdzie pasożytnictwem nazywany jest próżniaczy tryb życia osoby zdolnej do pracy. Zbliżonymi do pasożytnictwa formami ? spotykanymi w biologii rozwoju ? są szczególne taktyki rozrodcze prowadzone przez parazytoidy, pasożyty lęgowe oraz niektóre gatunki tzw. pasożytów płciowych (np. matronicowate).
Pasożyty stanowią ważny element każdego ekosystemu. Są przyczyną wielu chorób zwierząt (w tym człowieka) i roślin. Nauka zajmująca się badaniem pasożytnictwa to parazytologia.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Paso%C5%BCytnictwo