Krótko: geodezja

odezja dzieli na niższą oraz wyższą, które zasadniczo różnią się od siebie głównie badanym obszarem, ale nie tylko. Ważną kwestią jest też kulistość ziemi, którą uwzględnia geodezja wyższa. Wiadomo, że do obliczeń geodezji wyżs

Krótko: geodezja Kto w ogóle potrzebuje usług geodetów? Na pewno ludzie zajmujący się działkami, którzy wykonawców szukają na rynku lokalnym: . O geodezji.

Kulistość Ziemi i duże obszary- geodezja wyższa

Geodezja dzieli na niższą oraz wyższą, które zasadniczo różnią się od siebie głównie badanym obszarem, ale nie tylko. Ważną kwestią jest też kulistość ziemi, którą uwzględnia geodezja wyższa.

Wiadomo, że do obliczeń geodezji wyższej trzeba mieć inne uprawnienia niż do wykonywania pomiarów geodezji niższej. Są one dużo bardziej skomplikowane z racji uwzględniania kulistości kuli Ziemskiej.

Istnieją jeszcze inne odłamy, czy też działy powiązane z geodezją takie jak astronomia geodezyjna czy fotometria.


Cytat z Wikipedii o pracach geodezyjnych

Prace geodezyjne ? zespół czynności wykonywanych przez geodetę w ramach wykonywanego zawodu.

Zgodnie z ustawą z dnia 17 maja 1989 Prawo geodezyjne i kartograficzne1 do zakresu prac geodezyjnych należą:

projektowanie i wykonywanie pomiarów geodezyjnych,
pomiary osnów geodezyjnych oraz pomiary podstawowych osnów grawimetrycznych i magnetycznych
pomiary szczegółowe sytuacyjne i wysokościowe,
pomiary realizacyjne i obsługa inwestycji,
pomiary związane z ewidencją gruntów,
inne prace geodezyjne.
dokonywanie obliczeń geodezyjnych,
sporządzanie i przetwarzanie dokumentacji geodezyjnej,
zakładanie i aktualizacja baz danych informacji przestrzennych,
sporządzanie zdjęć, pomiary i opracowania fotogrametryczne, grawimetryczne, magnetyczne i astronomiczne związane z realizacją zadań w dziedzinie geodezji i kartografii oraz Krajowego Systemu Informacji o Terenie.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Praca_geodezyjna


O generalizacji mapy w Wikipedii

Generalizacja kartograficzna, generalizacja mapy, uogólnienie mapy (łac. generalis ? powszechny, ogólny) ? w kartografii proces zmniejszania szczegółowości mapy podczas prac redakcyjnych związanych ze zmniejszaniem skali mapy1.

O generalizacji decyduje, oprócz skali, także przeznaczenie mapy. Np. treść mapy ściennej, którą ogląda się z dużej odległości, podlegać będzie większej generalizacji niż atlasu samochodowego w tej samej skali.

Generalizacja polega m.in. na upraszczaniu rysunku obiektów geograficznych (np. przebiegu linii brzegowej), stosowaniu różnego rodzaju symboli przedstawiających złożone struktury przestrzenne i ich cechy. Celem generalizacji jest dostosowanie mapy do danych potrzeb, zwiększenie jej czytelności itp.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Generalizacja_mapy