CNC - historia
Pierwsze obrabiarki umożliwiające automatyzację produkcji były hard-wired, co oznacza iż mogły wykonywać tylko stałą, z góry przewidzianą sekwencję ruchów, bez możliwości przeprogramowania. Po nich, na początku lat 50. XX wieku, powstały pierwsze maszyny sterowane numerycznie (NC), do których programowania używano dziurkowanych taśm i kart. Za początek sterowania numerycznego uznaje się rok 1952, a za twórców US Air Force i Johna Parsonsa współpracującego z Massachusetts Institute of Technology (MIT) w Cambridge, Massachusetts, USA. Pierwszy system CNC używał typowego sprzętu NC, a komputer był użyty do kompensacji obliczeń i czasami do edycji. Pierwszą obrabiarką uruchomioną w MIT była NC Hydrotel firmy Cincinnati z pionowym wrzecionem, liniową interpolacją 3D i taśmą dziurkowaną kodowaną binarnie. Dalszy rozwój technologii CNC nastąpił w latach 80., kiedy pojawiła się możliwość zastosowania mikrokomputerów.
Technologia NC spowodowała niesamowitą rewolucję w przemyśle wytwórczym. Prawie każda firma z branży wyposażona jest w obrabiarki czy centra obróbkowe sterowane numerycznie.
W ostatnich latach spadek cen sprzętu komputerowego oraz dostępność tanich komponentów mechanicznych spowodowały wzrost zainteresowania technikami CNC wśród mikroprzedsiębiorstw oraz hobbystów. Powstają w ten sposób
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Computerized_Numerical_Control
Pomysł na swoje życie zawodowe
Niestety, ale w dalszym ciągu współczesne społeczeństwo musi zmagać się z trudną sytuacją na rynku pracy, co źle wpływa na życie codzienne wielu ludzi. Można mnożyć przypadki, kiedy osoba ma problem ze znalezieniem satysfakcjonującej, dobrze płatnej pracy, co z kolei sprawia, że mamy spore kłopoty z pokryciem wszystkich wydatków. Niewątpliwie, powinniśmy skupić się na zdobyciu umiejętności i doświadczenie w zakresie technicznych dziedzin życia. Przykładem są operatorzy nowoczesnych obrabiarek sterowanych numerycznie, których wciąż brakuje na naszym rynku. Nie pozostaje nam nic innego jak zdobycie niezbędnej wiedzy w tym zakresie, jak również ukończenie poszczególnych kursów przygotowujących do pracy w tym zawodzie.
Frez obrabiarki
Częścią która dostaje największe przysłowiowe "baty" w trakcie pracy maszyny, jest frez. Końcówka z ostrzami która skrawa materiał, wydobywając tym samym pożądany model z bezkształtnej początkowo bryły.
Stosuje się różne frezy zależnie od materiału, ale również od typu obróbki. Czasami można się posłużyć frezem o prostszym kształcie, jeśli wymagana jest obróbka w jednej płaszczyźnie. Niekiedy potrzebny jest bardziej specjalistyczny frez, który z kolei nie nadaje się do niczego innego. Na koniec, oczywiście, zostają nam też frezy które służą do ogólnej obróbki i są w stanie frezować pod różnymi kątami, w zależności od potrzeb.
Należy również wspomnieć, że do tego wszystkiego dochodzi szeroka gama ostrzy w jakie wyposażone są wspomniane frezy - Ogólnie rzecz biorąc, mimo prostej nazwy, jest to bardzo specjalistyczne narzędzie.