Ogólnie o firmie sprzątającej

ręcznego mycia ? usuwania brudu i resztek posiłku z naczyń kuchennych, zastawy stołowej i sztućców. Sprzedawany jest w postaci koncentratu dobrze rozpuszczalnego w wodzie. Przed użyciem należy sporządzić jego kilkuprocentowy rozt

Ogólnie o firmie sprzątającej

O płynie do mycia naczyń

Płyn do mycia naczyń ? pospolity i uniwersalny detergentowy środek czystości stosowany w gospodarstwach domowych i w gastronomii. Używany jest głównie do ręcznego mycia ? usuwania brudu i resztek posiłku z naczyń kuchennych, zastawy stołowej i sztućców. Sprzedawany jest w postaci koncentratu dobrze rozpuszczalnego w wodzie. Przed użyciem należy sporządzić jego kilkuprocentowy roztwór.

Oprócz skuteczności i wydajności, płyn do mycia naczyń powinien charakteryzować się brakiem negatywnego wpływu na skórę rąk. Nie powinien także pozostawiać zacieków na szklanych naczyniach. Skład chemiczny płynu powinien zapewniać jego neutralność dla środowiska naturalnego oraz szybką biodegradację. Obrońcy przyrody postulują również sprzedawanie takich płynów w postaci wysokoskoncetrowanej i w dużych opakowaniach jednostkowych nadających się do recyklingu.

Podstawowymi składnikami płynu do mycia naczyń są:

oksyetylenowane alkohole tłuszczowe jako związki powierzchniowo czynne (5-15%),
woda.

Ponadto w jego skład mogą wchodzić:

surfaktanty anionowe wspomagające usuwanie tłuszczu,
tlenki amin lub dietanoloamidy jako stabilizatory piany (np. cocamide DEA ? dietanoloamid kwasów oleju kokosowego),
środki enzymatyczne,
wybielacze,
środki odrdzewiające,
regulatory twardości wody (krzemiany, fosforany, cytryniany),
polimery regulujące lepkość,
gliceryna lub lanolina dla ochrony dłoni,
etanol,
chlorek sodu,
kwas octowy,
niewielkie ilości substancji konserwujących, barwiących i zapachowych.

Ciekawostki
Polski płyn do mycia naczyń Ludwik produkowany jest od 1964 r. i początkowo sprzedawany był w szklanych opakowaniach1. Współtwórcami wynalazku są: inż. Hanna Majchert, inż Zbigniew Korda. Właścicielem patentu zostały Zjednoczone Zespoły Gospodarcze INCO Warszawa, obecnie Grupa INCO (wcześniej INCO-Veritas S.A.).
Płyn do mycia naczyń można zastosować do amatorskiego wyizolowania DNA. Technologię takiego procesu zaprezentowali studenci z Uniwersytetu Wrocławskiego na Dolnośląskim Festiwalu Nauki w 2004.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/P%C5%82yn_do_mycia_naczy%C5%84


Dezynfekcja stolików znajdujących się przy łóżkach pacjentów

Sprzątanie szpitalnych oddziałów wykonywane jest przez osoby, które zostały specjalnie przygotowane do wykonywania tego typu prac. Muszą być one odporne na różne choroby i posiadać dobrą sprawność fizyczną, ponieważ sprzątanie wszystkich pomieszczeń szpitalnych bywa bardzo wymagające. Praktycznie codziennie wykonywane jest czyszczenie szpitalnych łazienek, które muszą być sterylnie czyste, a podłoga w łazienkach zmywana jest nawet dwa lub trzy razy dziennie. Co drugi dzień przeprowadzana jest także dokładna dezynfekcja stolików stojących przy łóżkach pacjentów, które i tak są przecierane codziennie rano. Natomiast raz na tydzień lub przed ważną wizytą lekarską przeprowadzane jest dodatkowe, gruntowne mycie podłóg.


Czyszczenie kuchni i łazienki

Zwykle po generalnym remoncie domu trzeba przeprowadzić w nim gruntowne porządki. Coraz więcej osób w celu przeprowadzenia takich porządków wynajmuje firmę sprzątającą, dysponującą specjalistycznym sprzętem. Do wykonywanych przez nią prac należy między innymi odkurzanie podłóg przy wykorzystaniu specjalnych odkurzaczy zmniejszających ilość kurzu znajdującego się w domu. Po takim dokładnym odkurzeniu można dopiero zmyć wszystkie podłogi. Czyszczona jest również kuchnia i łazienka, te pomieszczenia zwykle muszą zostać także bardzo dobrze przewietrzone po przeprowadzonych pracach. Jednocześnie w bardzo dokładny sposób myte są mocno zabrudzone okna. Zwykle najpierw ściera się z nich pierwszy brud mokrymi ścierkami, a następnie czyści je przy użyciu płynów do mycia okien.