Zobacz nasz poradnik
Aby mógł powstać deszcz
Powstawanie deszczu
Deszcz, który zalicza się do opadów atmosferycznych powstaje w wyniku cyrkulacji atmosferycznej, jaka ma miejsce między powierzchnią ziemi a atmosferą ziemską. Aby mógł powstać deszcz, najpierw muszą wytworzyć się odpowiednie ilości chmur. Te zaś powstają w wyniku procesu parowania. Wraz ze strumieniami ciepłego powietrza do atmosfery unosi się para wodna, która w wyniku spadku temperatury (im wyżej tym chłodniej, około 0,6 °C na każde 100 m) ulega kondensacji (przechodzi ze stanu gazowego w stan ciekły). Kolejnym etapem w cyrkulacji atmosferycznej jest powstanie opadu atmosferycznego (w tym przypadku deszczu). Aby opad mógł wystąpić, kropelki wody znajdujące się w chmurze muszą nabrać odpowiedniej masy (łącząc się ze sobą). Masa ta jest ważna z dwóch powodów. Po pierwsze w czasie opadania może nastąpić ponowne parowanie. Ponadto jeśli kropla jest zbyt mała, może powrócić do chmury w wyniku działania prądów wstępujących.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Deszcz
Odprowadzanie dużych opadów deszczu
Zdarza się, że w krajach, które przez wiele miesięcy borykały się z suszą i brakiem wody, nagle dochodzi do tak intensywnych opadów, że grożą one powstaniem powodzi i zalaniem dużej części kraju. Dlatego władze państwowe starają się podjąć czynności mogące zapobiec powstawaniu powodzi. Starają się pogłębiać zbiorniki wodne i przeprowadzają drenaż dużych powierzchni ziemi, aby woda mogła w nią wsiąkać. Jednocześnie starają się dobrze wykorzystywać powstały nadmiar wody deszczowej przewidując, że po intensywnych opadach znowu nastąpią wielomiesięczne susze. Dlatego wystawiają państwowe zbiorniki na wodę deszczową, które są pilnowane, a woda w takich zbiornikach może być przechowywana przez kilka miesięcy i rozdzielana wokół okolicznych mieszkańców.
Nabieranie wody deszczowej
Kiedy w jakimś państwie przez wiele miesięcy walczącym z suszą dojdzie do większych opadów deszczu, to wówczas władze państwowe zwykle organizują większe zbiory wody deszczowej. Okoliczni mieszkańcy są już, oczywiście nauczeni, w jaki sposób mogą zbierać wodę deszczową do swoich własnych zbiorników, które mogą stanowić nawet większe miski znajdujące się w domu oraz różnego rodzaju wanny. Jednak przywożone są do nich także specjalistyczne zbiorniki na wodę, w których może ona być przechowywana przez dłuższy okres czasu i są o wiele obszerniejsze od zwykłych zbiorników. Ludzie mogą nabierać z nich wodę odkręcając specjalne kurki. Woda deszczowa pochodząca z takich zbiorników może być wykorzystywana przy wszystkich codziennych czynnościach.