Pomoc psychologiczna- dla kogo?

apię są postrzegane jako psychicznie chore. To bardzo krzywdzące, ponieważ psychoterapia to sposób dla wielu ludzi na powrót do dobrego stanu zdrowia psychicznego. Psychoterapia może pomóc osobom, które mają niską samoocenę, pr

Pomoc psychologiczna- dla kogo? psychoterapia Kraków

Piętnowanie psychoterapii

Psychoterapia nie powinna być postrzegana przez społeczeństwo w negatywny sposób. Niestety często osoby, które publicznie przyznają się do chodzenia na terapię są postrzegane jako psychicznie chore. To bardzo krzywdzące, ponieważ psychoterapia to sposób dla wielu ludzi na powrót do dobrego stanu zdrowia psychicznego.

Psychoterapia może pomóc osobom, które mają niską samoocenę, problemy w pracy, problemy z motywacją do działania. Jest też niezastąpiona po stracie bliskich osób lub po poważnym wypadku. Pozostaje mieć nadzieję, że kiedyś chodzenie do psychoterapeuty będzie postrzegane tak samo jak chodzenie do lekarza, a nie jako skutek choroby psychicznej lub zwykłe dziwactwo.


Psychoterapia w internetowej encyklopedii

Psychoterapia ? stosowanie metod psychologicznych, zwłaszcza opartych o regularny kontakt międzyludzki, w celu pomocy osobom zmagającym się z różnorodnymi problemami. Psychoterapia służy poprawie dobrostanu i zdrowia psychicznego, i może dotyczyć zmiany lub radzenia sobie z dokuczliwymi zachowaniami, przekonaniami, obsesjami, myślami lub emocjami, oraz rozwojowi relacji i umiejętności społecznych. Niektóre techniki psychoterapeutyczne są uznane za oparte na dowodach naukowych metody leczenia określonych zaburzeń psychicznych.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Psychoterapia


Skuteczne uzupełnienie leczenia psychiatrycznego

Przez wielu lekarzy psychiatrów uważa, że psychoterapia to skuteczne uzupełnienie terapii farmakologicznej dla osób z różnymi zaburzeniami w tym schizofrenii. Wskazują oni na fakt, że leki działają jedynie tak długo jak są przyjmowane, mają wiele skutków ubocznych, które nie są obojętne dla przyjmującego je pacjenta. Terapia z psychologiem daje bardziej długotrwałe efekty.

Nie można jednak zastąpić leków psychoterapią, obie terapie powinny się wzajemnie uzupełniać i nie można dowolnie zdecydować o zaprzestaniu brania leków.