Pompy ciepła i rekuperacja, czy się opłaca

zne grzanieCoraz częściej mówi się o przełomie w technologii ogrzewania mieszkań i domów za pomocą pomp ciepła. Jednak jak to działa i czy faktycznie się sprawdza? Oczywiście działa, jednak musimy zamontowanie i skalibrowanie t

Pompy ciepła i rekuperacja, czy się opłaca pompy ciepła gdańsk
Istnieje dużo rodzajów pomp ciepła, jedne bardziej, drugie mniej opłacalne. Ich montaż jednak wymaga niemałego doświadczenia, dlatego warto zlecić to firmie, która montuje .

Ekologiczne grzanie

Coraz częściej mówi się o przełomie w technologii ogrzewania mieszkań i domów za pomocą pomp ciepła. Jednak jak to działa i czy faktycznie się sprawdza?

Oczywiście działa, jednak musimy zamontowanie i skalibrowanie takiej pompy zostawić wykwalifikowanej firmie, nie może tego zrobić pierwszy lepszy pan Zdzisław. Jest to dość skomplikowana instalacja i nie może zostać zrealizowana wszędzie z taką samą wydajnością.

Jest to dość droga inwestycja, która jednak zwraca się już po 7 latach! To z pewnością rozwiązanie dla ludzi, których nie ma w domu cały czas, aby pilnować kotła opalanego węglem. Jest to rozwiązanie tańsze i wydajniejsze niż grzanie gazem czy też olejem.


Wybór dobrej pompy

Pompa ciepła uzyskuje największe skuteczności energetyczne w połączeniu z ogrzewaniem niskotemperaturowym (ogrzewanie podłogowe). Nowo budowany obiekt powinien posiadać świadectwo energetyczne, z którego można skorzystać przy doborze mocy pompy ciepła.

Moc pompy ciepła dobiera się w oparciu o projektowe obciążenie cieplne budynku. Zapotrzebowanie na ciepło dla domu zależy od wielu czynników jak powierzchnia budynku, budowa ścian, ilość i rozmieszczenie otworów okiennych i drzwiowych i wiele innych.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pompa_ciepła


Energia geotermalna

Głównym sposobem pozyskiwania energii geotermalnej jest tworzenie odwiertów do zbiorników gorących wód geotermalnych. W pewnej odległości od otworu czerpalnego wykonuje się drugi otwór, którym wodę geotermalną po odebraniu od niej ciepła, wtłacza się z powrotem do złoża. Wody geotermiczne są z reguły mocno zasolone, jest to powodem szczególnie trudnych warunków pracy wymienników ciepła i innych elementów armatury instalacji geotermicznych. Energię geotermiczną wykorzystuje się w układach centralnego ogrzewania jako podstawowe źródło energii cieplnej. Drugim zastosowaniem energii geotermicznej jest produkcja energii elektrycznej. Jest to opłacalne jedynie w przypadkach źródeł szczególnie gorących

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Energia_geotermalna