Rekonstrukcja straconego uzębienia to droga rzecz. warto więc zainwestować w stałe rozwiązania, czyli . Nie należy zadowalać się półśrodkami, gdyż mogą one jedynie przynieść więcej szkody niż pożytku.
Brak higieny jamy ustnej
?Codziennie myj zęby?- niby prosta zasada, jednak jej nieprzestrzeganie...może prowadzić do problemów z uzębieniem- próchnica, stany zapalne... W skrajnych przypadkach nawet zapalenia okostnej.
Według specjalistów powinniśmy myć zęby po każdym posiłku, tylko nie zawsze mamy taką możliwość. Zalecane minimum to dwa razy dziennie (rano i wieczorem), a absolutna granica, której nie powinno się przekraczać to jedno mycie dziennie. Zaoszczędzimy sobie wtedy sporo bólu i pieniędzy na wizytach u stomatologa. Warto więc poświęcić te parę minut i umyć zęby chociaż raz.
Na czym polega profilaktyka próchnicy
Profilaktyka polega głównie na edukacji zdrowotnej, endogennym i egzogennym dostarczaniu fluorków (fluorek sodu, fluorokrzemian) do organizmu, szczotkowaniu zębów, stosowaniu płukanek, nici dentystycznych i innych przyborów do higieny jamy ustnej, unikaniu częstego spożywania węglowodanów próchnicogennych (głównie sacharoza, ale również glukoza, fruktoza, maltoza), wizytach kontrolnych w gabinecie dentystycznym.
Mikrobiolodzy z UCLA School of Dentistry w listopadzie 2011 ogłosili, iż opracowali płukankę do ust zawierającą STAMP (ang. specifically targeted anti-microbial peptides) o symbolu C16G2, dobrze rokującą jeśli chodzi o eliminację S. mutans (bez wpływu na bakterie saprofityczne) i zapobieganie próchnicy1. Jest to pierwsze tego typu celowane działanie na świecie.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Próchnica_zębów
Dbanie o zęby
Sposobów na dbanie o dobry stan uzębienie jest dużo i należy stosować ich jak najwięcej, a przede wszystkim trzeba być sumiennym i wypracować sobie regularność. Szczotkowanie to podstawa o której pamiętać powinien każdy. Warto też sięgnąć po nić dentystyczną, płyn do płukania czy nawet gumę do żucia (najlepiej bez cukru).
Co do samego szczotkowania to jest kilka szkół, ale mycie okrężnymi i delikatnymi ruchami jest najczęściej polecaną metodą. Jednak w tej materii najważniejsze jest, aby być dokładnym i się nie uszkodzić, reszta to kwestie indywidualne.
Stomatologia w praktyce
Co by nie mówić o stomatologii to jest to dość obszerny dział medycyny, który obraca się oczywiście wokół leczenia wszelkich chorób jamy ustnej. Protetyka to jedna z wielu specjalizacji we współczesnej stomatologii, kolejna to chirurgia szczękowa, ortodoncja, stomatologia dziecięca itd.
Nauka lekarza stomatologii nie ogranicza się więc tylko do samych zębów i 'łatania dziur' jak mogłoby się wydawać. Dochodzi do tego ilość niezbędnego sprzętu w gabinetach oraz materiały do uzupełniania ubytków. Dlatego ceny w niektórych gabinetach są takie jakie są.