Geodezja w budownictwie
Geodezja i budownictwo to zawody idące mocno w parze, ponieważ jedno bez drugiego nie bardzo może istnieć. Bez geodetów, budowlańcy nie mogliby ukończyć budowy i nadać budynkowi adresu itd. Geodeci z kolei bez budowlańców nie mieliby czego sprawdzać i mierzyć.
Rola geodety w tym wszystkim zaczyna się razem z budową, geodeta musi przyjść na plac budowy i wymierzyć działki przylegające, wytyczyć linie budynku i nanieść wszystko na mapki, zgodnie z planem budynku. Po zakończonej budowie sprawdza się czy wymiarowość i położenie budynku się zgadzają, a w razie czego wnosi się poprawki.
Tworzenie planów budowy domu
Geodeta może znaleźć zatrudnienie w biurze projektowym. Pracownicy takiego biura zajmują się tworzeniem projektów różnych domów i nadzorują pracami wykonywanymi w czasie ich budowy oraz urządzania. Do zadań geodety współpracującego z biurem projektowym będzie należało wykonywanie pomiarów całych działek oraz domów, które mają na nich stanąć, wyznaczanie miejsca na postawienie innych budynków i czuwanie nad tym, żeby nie zostały one wybudowane zbyt blisko ogrodzenia i domu sąsiadów.
Wraz z innymi specjalistami będzie się starał wybrać takie miejsce na postawienie domu, które będzie stwarzało możliwość wykonania przy nim jedynie lekkiej izolacji przeciw zawilgoceniom. Porozmawia także z sąsiadami, aby dowiedzieć się, czy posiadają jakieś plany rozbudowy swojego domu.
Co powie Wikipedia o pomiarach terenowych
Współcześnie w pomiarach terenowych używane są jeszcze (bo stosuje się coraz częściej pomiary RTK) tachimetry elektroniczne (inna ich nazwa to Total Station). W oparciu o elektroniczny pomiar kątów - poziomego i pionowego oraz elektrooptyczny (lub laserowy) pomiar odległości. W efekcie pomiaru uzyskuje się zarówno informacje o odległości poziomej jak i współrzędnych mierzonego punktu. Do pomiaru odległości w tachimetrze elektronicznym wykorzystywany jest najczęściej pryzmat (lub ich zestaw), od którego zostanie odbita fala wysyłana przez dalmierz fazowy zamontowany w instrumencie. Odbity promień trafia do dalmierza i na podstawie różnic faz obliczana jest odległość (w zakresie od metra do kilku kilometrów).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tachimetr