Prawdziwa ekologia - o oszczędzaniu wody

lnię? Powodów jest wiele, a jednym z nich jest oczywiście dbanie o stan środowiska i wspomaganie go. Dzięki takim oczyszczalniom możemy powtórnie wykorzystać wodę, którą raz pobraliśmy z sieci wodociągowej, dzięki czemu nie musimy

Prawdziwa ekologia - o oszczędzaniu wody Planujesz w swoim domu oczyszczalnię? Tutaj znajdziesz wszystko czego potrzebujesz

Opłacalność przydomowych oczyszczalni wody

Dlaczego warto postarać się o przydomową oczyszczalnię? Powodów jest wiele, a jednym z nich jest oczywiście dbanie o stan środowiska i wspomaganie go. Dzięki takim oczyszczalniom możemy powtórnie wykorzystać wodę, którą raz pobraliśmy z sieci wodociągowej, dzięki czemu nie musimy nieustanie korzystać ze świeżej wody. Dodatkowo takie działanie może przynieść nam wiele oszczędności finansowych, ponieważ korzystając z oczyszczalni, będziemy o wiele mniej płacić za wodę. Niskie rachunki sprawią, że zaoszczędzimy co nieco i będziemy mogli wolne środki wydać na przyjemności. Takie oszczędności zawsze sprawiają przyjemność, więc warto się nad nimi zastanowić.


Definicja z Wiki

Warunkiem prawidłowej eksploatacji przydomowej oczyszczalni jest jej umiejętna obsługa, polegająca na następujących czynnościach: okresowa kontrola składu odpływu, ewentualnie indeksu osadu czynnego, odpowiednia regulacja natlenienia i uzupełnianie kultur mikroorganizmów, usuwania osadu i kożucha z osadnika raz w roku lub po wypełnieniu osadnika osadem do połowy.

Problem unieszkodliwiania ścieków odprowadzanych z domów regulowany jest rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 24 lipca 2006 r. w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi, oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego (Dz.U. z 2006 r. nr 137, poz. 984)1. Zgodnie z § 11 ust. 5 rozporządzenia, ścieki pochodzące z gospodarstwa domowego mogą zostać odprowadzone do ziemi w granicach gruntu będącego własnością wprowadzającego, przy zachowaniu następujących warunków:

ilość ścieków nie przekracza 5 m?/dobę,
BZT5 ścieków jest zredukowane o co najmniej 20% a zawartość zawiesin ogólnych o 50% w wyniku wstępnego oczyszczenia,
miejsce wprowadzania ścieków oddziela od poziomu wodonośnego warstwa gruntu miąższości co najmniej 1,5 metra.
Dodatkowymi kryteriami są kryteria związane z terenami dla których nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. O możliwości powstania oczyszczalni stanowią wtedy również przepisy szczególne, między innymi te z zakresu ochrony środowiska. Uniemożliwiają one budowę oczyszczalni na2:

obszarach objętych ochroną (parki krajobrazowe, strefy ochronnych ujęć wody)
obszary zagrożone powodziami
obszary narażone na zalewanie wodami opadowymi

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Przydomowa_oczyszczalnia_%C5%9Bciek%C3%B3w


Podłączenie nowego systemu kanalizacyjnego do starej oczyszczalni ścieków

Wiele z tych domów, które zostały wybudowane kilkanaście lat temu wymaga dokonania przeglądu i remontu systemu kanalizacyjnego. Często wymiany wymagają stare podejścia kanalizacyjne zwłaszcza, jeżeli chcemy do nich podłączyć jakieś nowoczesne kabiny prysznicowe czy wanny. Z czasem także nieprzyjemny zapach z kanalizacji zaczyna powoli pojawiać się w łazience co powoduje, że zaczynamy poważnie myśleć o przeprowadzeniu czyszczenia studzienki kanalizacyjnej. Przeprowadzenie jej oczyszczania połączonego z wymianą starych połączeń na pewno podniesie komfort życia domowników i sprawi, że znowu będą chętnie przebywali w łazience. Przy okazji może się okazać, że stara oczyszczalnia ścieków będzie mogła zostać odnowiona, a nie pójdzie jeszcze do rozbiórki, jak wcześniej się wydawało.