Obsługa prawna przedsiębiorstw stanowi dziś nieodzowny element ich funkcjonowania - dowiedz się więcej, odwiedź
Wyjaśnienie pojęcia "własnej firmy"
Często zastanawiamy się czym jest "własna firma" i z jakich podstaw prawnych się to bierze - ten tekst mam nadzieje trochę przybliży Wam zagadnienie.
W prawie polskim funkcjonuje kilka definicji działalności gospodarczej.
W ustawie o swobodzie działalności gospodarczej: zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych: działalność zarobkowa (wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa; lub: polegająca na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż; lub: polegająca na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych), prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4?9.
W ustawie o VAT: działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Jeszcze inaczej definiuje działalność gospodarczą m.in. ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dzia%C5%82alno%C5%9B%C4%87_gospodarcza
ZUS - zmora działalności gospodarczej
Zakład Ubezpieczeń Społecznych może wydawać Ci się reliktem PRL-u i kolosem na glinianych nogach, ale prowadząc własną działalność będziesz miał z nim do czynienia - niezależnie od wielkości Twojej firmy.
Im prędzej zdasz sobie sprawę że kontakt z ZUS-em jest nieunikniony, tym lepiej, pozwoli Ci to przygotować się na wymysły tej instytucji o których inaczej byś nie wiedział. Jeśli dopilnujesz wszystkich formalności w planowanym czasie, unikniesz nieprzyjemnych konsekwencji - z drugiej strony Twój portfel na tym trochę ucierpi, ale lepsze to niż procesowanie się z molochem jakim jest ZUS. Miejmy nadzieje, że przynajmniej wielkość składek się już nie podniesie...
Mimo iż instytucja ta nie cieszy się wielką popularnością wśród społeczeństwa, wciąż działa i na razie nic nie sugeruje żeby to miało się zmienić. Więc trzeba zacisnąć zęby i płacić - a z czasem doczekać się tej rzadkiej sytuacji w której to ZUS płaci nam.
Czy każde przedsiębiorstwo potrzebuje prawnika?
Nie ważne czy dopiero zacząłeś prowadzić firmę czy może jesteś już doświadczonym biznesmenem - jeśli nie zastanawiałeś się nigdy nad obsługą prawną dla Twojego przedsiębiorstwa, najwyższy czas to zmienić.
Pomoc prawnicza nie jest złem koniecznym, jakby się mogło zdawać, lecz ważnym elementem funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa. Przeważnie zwracamy się o taki typ pomocy, gdy jest już za późno i dostajemy wezwanie do sądu, bądź pismo z kancelarii która reprezentuje konkurencje. Warto więc pomyśleć o zapewnieniu sobie pomocy prawnej już wcześniej - wynajmując kancelarię radców prawnych. Korzystając z ich pomocy przy tworzeniu nowych umów, odpowiadania na pisma procesowe czy urzędowe, jak również zwyczajnie konsultując aspekty prawne nowych przedsięwzięć.
Gdy już zdecydujemy się na obsługę prawną, warto pomyśleć o zatrudnieniu kancelarii na "stałe" czyli opłacać ich co miesiąc, mając pewność że zawsze będą w stanie poświęcić Ci trochę czasu. Mając na swoim podorędziu radce prawnego, możemy ze spokojem rozwijać firmę, nie martwiąc się o zawiłości prawa z którymi przyjdzie się nam zmierzyć. Tak więc, jest to niewątpliwie ważny aspekt każdej działalności gospodarczej.