Kogo mógłby zainteresować outsourcing bhp czy też w ogóle szkolenia bhp? Otóż, okazuje się, że sporą grupę klientów. Dlaczego? To jasne, ponieważ tego typu szkolenia muszą regularnie odbywać wszyscy, którzy pracują. Pracodawcy są zobowiązani zapewnić szkolenia bhp i nie ma od tego żadnych ulg. Bezpieczeństwo i higiena pracy to kwestie priorytetowe i co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. W każdym zawodzie obowiązują inne przepisy w tym względzie, ale jedno jest wspólne: szkolenia bhp muszą się co jakiś czas odbywać, a pracownicy muszą obowiązkowo brać w nich udział. Okazuje się, że na naszym rynku bez najmniejszego kłopotu znajdziemy sporo firm, które profesjonalnie zajmują się organizacją szkoleń, nie tylko bhp. Tak więc, jeśli tylko ktoś potrzebuje pomocy w tym zakresie, ma realne szanse na to, żeby takową pomoc po prostu uzyskać. Na zakończenie niniejszych rozważań dodajmy jeszcze, że szkolenia to również doskonały sposób na zdobycie dodatkowych umiejętności czy też na podniesienie swoich kwalifikacji.
Zastanawialiście się kiedyś, jak uniknąć polania się wrzątkiem od gorącej herbaty przy biurku lub jak nie zostać porażonym prądem podczas wymiany żarówki? Wszystkie te rzeczy brzmią przerażająco, ale mogą zdarzyć się w pracy, i to nawet biurowej. Szkolenia bhp dają niezbędną wiedzę, jak się przed takimi incydentami uchronić. Outsourcing bhp dostarcza tego rodzaju szkoleń i czuwa nad tym, żeby bezpieczeństwo było przestrzegane w miejscu pracy na co dzień. Branża ta nie jest dość doceniana na rynku. Pewnie dlatego, że szkolenia bhp są rzadkie i przez to szybko zapominane przez pracowników. Prawdą jest jednak, że brak przestrzegania bhp stałby się od razu zauważony. Szczególnie, gdyby doszło do tragedii. Outsourcing bhp to nie tylko wysyłanie raz w roku osoby, która będzie mówiła o tym, jak w pracy jest niebezpiecznie. To także kontrola, czy na przykład wszyscy pracownicy otrzymali odpowiednią odzież ochronną lub czy nie są przekraczane normy hałasu, długości wykonywania poszczególnych czynności. To czuwanie nad bezpieczeństwem.
Szkolenia BHP mają na celu przekazanie pracownikom danego przedsiębiorstwa wiedzy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Dzięki nim, świadomy personel wie jak postępować w sytuacji zagrożenia oraz zna zasady udzielania pierwszej pomocy w konkretnych przypadkach. Polskie prawo przewiduje, że szkolenia z tego zakresu powinny być powtarzane raz na jakiś czas, w celu utrwalenia wiedzy lub wyjaśnienia kolejnych kwestii. Częstotliwość kursów jest zależna od rodzaju wykonywanej działalności oraz od stopnia ryzyka w pracy - grupy działalności, w których istnieje dużo potencjalnych zagrożeń często muszą odświeżać swoją wiedzę. Zatem właściciele przedsiębiorstw, które w swojej strukturze nie posiadają wydzielonej jednostki BHP, często decydują się na outsourcing BHP, czyli na skorzystanie z oferty zewnętrznej firmy, specjalizującej się w tej branży. Jest to doskonałe rozwiązanie, ponieważ dzięki temu firma otrzymuje gwarancję wysokiej jakości świadczonych usług, a przy okazji jest w stanie zaoszczędzić znaczną sumę pieniędzy, którą musiałaby przeznaczyć na utrzymanie dodatkowego pracownika.
Gdy ktoś rzuca hasło szkolenia, najczęsciej przychodzi na myśl siedzenie kilku osób w jednej sali z zeszytami w rękach. Szkolenia bhp nie muszą tak jednak za każdym razem wyglądać. Często spotyka się inne formy zajęć, które zainteresują pracowników i nie sprawią, że przymus siedzenia na takim szkoleniu będzie aż tak odczuwalny. Takimi właśnie kwestiami zajmuje się dziedzina o nazwie outsourcing bhp. Jest to zbiór ludzi na co dzień zajmujących się świadczeniem usług szkoleniowych dla przedsiębiorstw działających w różnych branżach. Nie ma takiej możliwości, że jakiś pracownik nie ma odbytego szkolenia bhp, ponieważ kurs taki jest obowiązkowy. Tematyka bywa dopasowywana do specyfiki danego stanowiska, więc szkoleniowiec bhp musi być odpowiednio przygotowany do zajęć. Najlepiej, gdy taki szkoleniowiec podaje przykłady z życia wzięte, mogące się rzeczywiście zdarzyć danemu pracownikowi. Outsourcing bhp jest więc dość wymagającą, ale też wymagającą kreatywności branżą. Kontakt z ludźmi to nieodłączna część tej pracy.
Każdy pracownik na początku swojej drogi zawodowej w nowej firmie obowiązkowo musi przejść szkolenie BHP. Jest to tzw. szkolenie wstępne. Bez niego nie może on zostać dopuszczony do pracy. I nie ma tutaj znaczenia fakt, czy pracownik zatrudniony jest na podstawie umowy o pracę, czy też na przykład umowy zlecenie. Później niektórzy pracownicy muszą dodatkowo przejść okresowe szkolenia BHP, zależne od stanowiska. Ich częstotliwość regulowana jest przez rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy. Dodatkowe szkolenia mogą być prowadzone poprzez np. seminarium online. Samo szkolenie nie musi być zorganizowane w siedzibie pracodawcy i prowadzone przez jego pracownika. Outsourcing BHP, czyli prowadzenie szkoleń przez firmy zewnętrzne od dawna nie jest już niczym dziwnym, a coraz więcej firm decyduje się skorzystać z pomocy zewnętrznych specjalistów przy prowadzeniu szkoleń. Pamiętać trzeba, że to na pracodawcy ciąży obowiązek zapewnienia bezpiecznych warunków pracy. I to on poniesie odpowiedzialność, jeśli nie zachowa odpowiednich terminów przeprowadzania oraz rodzajów szkoleń.