Konieczność przeprowadzana okresowego szkolenia BHP reguluje rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy. Jego celem jest aktualizacja wiedzy pracowników na temat bezpieczeństwa pracy oraz aktualnych przepisów. Nie każdy pracownik musi jednak takie szkolenia przechodzić. Osoby kierujące pracownikami muszą przechodzić takie szkolenia BHP raz na pięć lat. Podobnie pracownicy inżynieryjno-techniczni oraz pracownicy służby BHP. Dla pracowników na stanowiskach robotniczych, gdzie występują szczególne zagrożenia, konieczne jest przeprowadzenie szkolenia, choćby w formie instruktażu, nie rzadziej niż raz na trzy lata. Pracownicy administracyjno-biurowi powinni przypomnieć sobie reguły BHP przynajmniej raz na sześć lat. Szkolenie kończy się egzaminem, niezależnie od tego, czy było ono w formie elektronicznej, czy kursu. Po zdanym egzaminie wystawiane jest zaświadczenie, które powinno być przechowywane w aktach osobowych pracownika. Możliwy jest także outsourcing BHP czyli przeprowadzenie takiego szkolenia przez firmę zewnętrzną.
Przedsiębiorca, który chce zatrudnić do swojego zakładu pracy jakiegokolwiek pracownika, powinien zadbać o to, aby taki pracownik został odpowiednio przeszkolony. Szkolenie to powinno odbywać się nie tylko pod kontem wykonywanych zadań, ale także pod kontem najważniejszego czynnika jakim jest bezpieczeństwo higieny pracy - czyli popularnie w skrócie nazywanego BHP. Siedząc sobie przy biurku i pisząc różne sprawozdania do swojej firmy jesteśmy narażeni na wiele zagrożeń. Dlatego też bezwzględnie tego typu szkolenie powinno być przeprowadzone. Żaden szanujący się Dyrektor Zarządzający lub sam właściciel nie powinien dopuścić do wykonywania zadań w firmie pracownika, który nie został przeszkolony pod względem BHP. Realia są różne. Dlatego też szkolenia BHP powinny się odbywać zgodnie z procedurami. Przedsiębiorcy chcąc zaoszczędzić na wszelkich kosztach, zatrudniają niejednokrotnie swoich ludzi, którzy są uprawnieni do przeprowadzenia szkoleń. W pewnych wypadkach może się to okazać zgubne ponieważ ze względu na pewne zażyłości mogą wystąpić zakłócenia w prowadzeniu procedury szkolenia. Outsourcing BHP. Jest to rozwiązanie bardzo dobre. Zatrudniamy osoby z firmy zewnętrznej i nie musimy się obawiać, że coś zostanie wykonane poprzez koneksje.
Zastanawialiście się kiedyś, jak uniknąć polania się wrzątkiem od gorącej herbaty przy biurku lub jak nie zostać porażonym prądem podczas wymiany żarówki? Wszystkie te rzeczy brzmią przerażająco, ale mogą zdarzyć się w pracy, i to nawet biurowej. Szkolenia bhp dają niezbędną wiedzę, jak się przed takimi incydentami uchronić. Outsourcing bhp dostarcza tego rodzaju szkoleń i czuwa nad tym, żeby bezpieczeństwo było przestrzegane w miejscu pracy na co dzień. Branża ta nie jest dość doceniana na rynku. Pewnie dlatego, że szkolenia bhp są rzadkie i przez to szybko zapominane przez pracowników. Prawdą jest jednak, że brak przestrzegania bhp stałby się od razu zauważony. Szczególnie, gdyby doszło do tragedii. Outsourcing bhp to nie tylko wysyłanie raz w roku osoby, która będzie mówiła o tym, jak w pracy jest niebezpiecznie. To także kontrola, czy na przykład wszyscy pracownicy otrzymali odpowiednią odzież ochronną lub czy nie są przekraczane normy hałasu, długości wykonywania poszczególnych czynności. To czuwanie nad bezpieczeństwem.
W każdej pracy, zarówno tej wykonywanej na umowę o pracę, jak i na innego typu umowy, należy przestrzegać przepisów bhp. W małych firmach są prowadzone szkolenia bhp mające na celu zapoznanie pracowników z zasadami bezpiecznej pracy. Szkolenia bhp w zakładach pracy powinny być obowiązkowe, aby zapobiegać ewentualnym wypadkom i zagrożeniom. W większych zakładach pracy, które liczą do 100 pracowników stosowane jest nieco inne rozwiązanie, a mianowicie tzw. outsourcing bhp. Jest to nic innego jak wynajęcie odpowiedniej firmy zajmującej się zawodowo szkoleniami bhp. Outsourcing bhp ma swoje zalety, najważniejsza z nich to obniżenie kosztów dla pracodawcy. Po części zwalnia to również właściciela zakładu pracy z odpowiedzialności za zapewnienie bezpieczeństwa w pracy. Przestrzeganie zasad bhp jest również istotne na przykład w szkołach czy na uczelniach, tam też powinny być wdrażane programy bezpieczeństwa. Outsourcing bhp również tam znajdzie swoje zastosowanie, pod warunkiem, że w jego skład wchodzą specjaliści ze swojej dziedziny.
Szkolenia bhp są obowiązkowe dla każdego pracownika, który zatrudnia się w danej firmie. Jest to zarządzenie odgórne, zapisane w kodeksie pracy. Szkolenie ma przybliżyć pracę w zakładzie, przystosować do bezpiecznej i rozważnej pracy. Składa się z dwóch etapów. Są szkolenia wstępne i okresowe. Jeśli pracownik nie ma takiego kursu, nie może zostać zatrudniony w danej firmie. Kurs musi odbywać sięw godzinach pracy. Podczas instruktażu mówi się o zagrożeniu wynikającym ze stanowiska, na które się zatrudniamy. Musi być powtórzony, kiedy na stanowisku pracy zachodzą zmiany np.zakupiona jest nowa maszyna. W przypadku pracowników administracyjno-biurowych musi trwać około dwóch godzin, a dla reszty pracowników osiem godzin. Szkolenia bhp są wykonywane niezależnie od liczby przyszłych pracowników. Przy kontroli trzeba okazać dokument z wykonanym kursem. Outsourcing bhp jest dobrą alternatywą dla firmy, w której ilość pracowników nie przekracza 100 osób. Wykonywany jest bardzo często i sprawdza się na każdej płaszczyźnie związanym z bhp.