Zakątek kwiatowy w ogrodzie
Na większych działkach, zwłaszcza tych kupowanych kilkadziesiąt lat temu, z tyłu domu znajduje się miejsce na duży ogród. Obecnie, bardzo często w takich ogrodach sadzone są wysokie drzewa choinkowe. Nie sprawiają one zbyt wielu problemów właścicielom, wystarczy, co jakiś czas, podcinać ich gałęzie, jeżeli zaczynają za bardzo wyrastać na ścieżkę ogrodową, a potrafią bardzo pięknie wyglądać. Zwłaszcza zimą dodają ogrodowi uroku i sprawiają, że bardzo chętnie wychodzimy na spacery w mroźne dni albo podziwiamy choinki z okien. W dużym ogrodzie można także zagospodarować miejsce na zakątek kwiatowy. W takim przypadku będziemy musieli pamiętać o częstym koszeniu trawy wokół kwiatów, która przy ciepłej pogodzie potrafi bardzo szybko rosnąć.
Wymagania roślin
Czasem możne być ciężko dobra odpowiednie rośliny i obsadę do naszego ogrodu. Należy pamiętać, że każda roślina ma swoje wymagania i w określonych warunkach 'czuje' się najlepiej. Są również rośliny nie lubiące bliskiego towarzystwa innych gatunków, o czym również nie można zapomnieć.
W kwestii krzewów ozdobnych sprawa ma się tak, że również należy uważać na pewne sprawy. Niektóre gatunki nie lubią otwartych przestrzeni i dużego nasłonecznienia. Są też takie, które słabo znoszą wietrzne stanowiska, albo bardzo podmokłe. Niskie iglaki i krzewy są z reguły bardziej wytrzymałe, ale też nie należy bagatelizować ich wymagań co do stanowiska. Najlepiej jest łączyć ze sobą krzewy i drzewka o podobnych upodobaniach co do słońca i wilgotności podłoża.
Definicja ogrodnictwa
Ogrodnictwo (hortologia) ? wyspecjalizowany dział nauk rolniczych, traktujący o hodowli i uprawie roślin sadowniczych, warzywnych i ozdobnych oraz projektowaniu, urządzaniu i pielęgnowaniu terenów zieleni, czyli architekturze krajobrazu, zwykle charakteryzujący się dużym nakładem środków produkcji, energii, budynków, kosztów, a co za tym idzie ? dużą wydajnością. Ogrodnictwo jest jedną z dyscyplin naukowych w obrębie dziedziny naukowej ? nauki rolnicze. W Polsce jest pięć uczelni wyższych, na których są wydziały ogrodnicze oraz kilka innych (zarówno publicznych jak i niepublicznych) na których prowadzone są studia na kierunku ogrodnictwo. Wydziały ogrodnicze są na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie, Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i na Uniwersytecie Warmińsko?Mazurskim w Olsztynie.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ogrodnictwo