Dla każdego, kto prowadzi firmę i zatrudnia pracowników, bezpieczeństwo i higiena pracy powinny być szczególnie ważne. Powszechnie nazywane bhp to zarówno zbiór zasad dotyczących bezpieczeństwa i higienicznego wykonywania pracy, ale tez dziedzina wiedzy, która zajmuje się kształtowaniem prawidłowych warunków pracy. Dotyczy to ergonomii, medycyny i psychologii pracy, a także technicznego bezpieczeństwa. Kodeks pracy, zawierając zbiór zasad i wymagań odnośnie bezpiecznej pracy - narzuca pracodawcy m.in. konieczność przeprowadzenia pracownikowi szkolenia bhp już na początku zatrudnienia. Jest to szkolenie wstępne, w ramach którego odbywa się instruktaż ogólny i stanowiskowy. Później, w trakcie zatrudnienia, pracownik musi uczestniczyć w szkoleniach okresowych. W niewielkich zakładach pracodawcy czasami sami czuwają nad bezpieczeństwem personelu, a niekiedy zatrudniają do tego celu wykwalifikowanych specjalistów. Możliwe jest też zatrudnienie zewnętrznej firmy, czyli outsourcing bhp. Jest to wygodne rozwiązanie, ponieważ pozwala na przekazanie przez pracodawcę zarówno odpowiedzialności za stworzenie i utrzymanie higienicznych warunków pracy, jak i kontroli nad przestrzeganiem przez pracowników zasad bezpieczeństwa w trakcie zatrudnienia.
Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest zapewnienie pełnego przeszkolenia pracownika pod kątem bezpieczeństwa oraz higieny pracy zanim dopuścimy go do pracy. Jednocześnie warto zauważyć pozytywny wpływ regularnych, okresowych szkoleń, które dobrze wpływają na psychikę pracownika. Istnieją takie szkolenia jak wstępne oraz okresowe. Szkolenia BHP muszą być przeprowadzone przez osobę wykształconą w tym kierunku, która posiada duże doświadczenie. Outsourcing BHP polega na tym, że szkolenia są prowadzone poza zakładem firmy. Cieszą się one coraz większą popularnością i zdobywają zwolenników na całym świecie. Warto zauważyć, że szkolenie powinno mieć miejsce w czasie pracy, a wszelkie koszty szkolenia ponosi pracodawca. Nie ma tu większego znaczenia czy mówimy o szkoleniu wstępnym czy okresowym. Po tym jak pracownikowi zostaną przekazane wszelkie instrukcje i wskazówki co robić, żeby zachować bezpieczeństwo to następnie powinien nam się podpisać na specjalnym piśmie dotyczącym szkolenia.
Szkolenia BHP dzielimy na okresowe i wstępne. Pracodawca odpowiedzialny jest za outsourcing BHP na terenie swojej firmy lub też w innym, wyznaczonym do tego miejscu. Firmy optymalizując koszty swojego działania nie utrzymują poszczególnych pracowników odpowiedzialnych za BHP. Obowiązek przeprowadzenia tego rodzaju szkoleń powierzają firmom zewnętrznym, które można znaleźć na terenie najróżniejszych miast. Spotkanie można zorganizować na terenie swojej firmy, jeżeli jest większa ilość pracowników do przeszkolenia. Dzięki temu nie będzie trzeba ich nigdzie wysyłać. Jeżeli jednak mniejsza ilość osób - np. jedna., trzy, pięć osób - musi odbyć szkolenie, to warto porozumieć się z firma odnośnie organizacji szkolenia razem z pracownikami innej firmy z tej samej branży, dzięki czemu koszt takiego szkolenia będzie o wiele mniejszy. Takie łączone kursy są w ostatnich czasach bardzo często spotykane. Nawet, jeżeli mamy do czynienia z dwoma osobnymi firmami, które są na co dzień dla siebie konkurencją,
Szkolenia bhp są ważne i obowiązkowe w każdej firmie. Jeśli zaczynasz pracę u nowego pracodawcy, musi zapewnić szkolenie, które wdroży cię w zasady panujące w budynku, w którym zaczynasz pracę. Pracownikowi przysługują dwa typy szkoleń, okresowe i wstępne. Oznacza to, że w szkoleniu wstępnym odbywa się instruktaż ogólny. Pracodawca zobowiązany jest do uczestnictwa w spotkaniu. Pamiętajmy o tym, że brak kursu bhp oznacza, że nie możemy zatrudnić się w danej firmie. Pracodawca może pomóc osobie prowadzącej szkolenie wdrożyć nowe osoby. Szkolenia BHP odbywają się w godzinach pracy. Instruktaż ogólny nie może być krótszy, jak 3 godziny. Kurs przygotowuje nas do bezpiecznej pracy. Outsourcing bhp - może objąć samo bhp, jednak polega na wydzielaniu procesów biznesowych. Usługa może odbyć się jednorazowo albo w ciągu. Outsourcing jest dobrym i skutecznym rozwiązaniem dla firm, które zatrudniają do 100 pracowników. Obowiązki są zależne od umowy, którą podpisują obie strony. Do outsourcingu należy między innymi analiza i ocena wystąpienia ryzyka w pracy.
Na to pytanie warto odpowiedzieć zwłaszcza wtedy, kiedy mamy do czynienia z dużymi korporacjami. Im więcej pracowników, tym liczna pracowników bhp powinna być większa. Jest to uwarunkowane prawnie. Najlepiej kiedy pracownicy bhp mają pod opieką konkretne działy. A czym zajmują się takie osoby? Nie tylko kwestią bezpieczeństwa, ale i również przeprowadzaniem właściwych szkoleń. Szkolenia bhp odgrywają bardzo ważną rolę - są obowiązkowym punktem przez który każdy pracownik za nim podejmie prace na właściwym stanowisku - musi przejść. Nawet gdyby to była tylko i wyłącznie praca biurowa. Pracownicy bhp skupiają się również na outsourcing bhp. Co to dokładnie? To szukanie oszczędności. Taka podstawa jest wręcz niezbędne, kiedy to prowadzimy dużą firmę. Chociaż przy dużych firmach nie jest to aż tak widoczne ale przy małych czy średnich - już tak. Po prostu duże korporacje mają zazwyczaj nieograniczoną pulę wydatków. I nie przywiązują oni aż tak dużej uwagi na to, na co schodzą konkretne pieniądze.