Rozrywkowo - potrzebujesz zespołu muzycznego? Sprawdź
Wieczór kawalerski
Wieczory kawalerskie to specyficzny typ imprez. Wedle stereotypów powielanych przez amerykańskie filmy, nie może się taka impreza obyć bez striptizerki, czy tez kilku. Kac Vegas to...naprawdę jedna z lepszych komedii, jednak kto może sobie pozwolić na taką wypasioną imprezę, która ma symbolicznie kończyć wiek szczenięctwa? Mało kto. Jednak w Polsce jest sporo firm, które organizują całkiem ciekawe zabawy - można na przykład wynająć imprezowego busa, albo zatrudnić profesjonalne tancerki. Wszystko jest dla ludzi, jeśli marzy ci się szalony wieczór, to poszukaj co mogą zaoferować specjaliści od zabawy :).
O potrzebie zabawy
Każdy lubi sobie czasem poimprezować - zabawa jest ważną częścią życia społecznego, pomaga nawiązać relacje, pomaga się zrelaksować i odreagować stres. Branża rozrywkowa jest całkiem szeroka - zaliczają się do niej puby, dyskoteki, firmy organizujące eventy, również producenci programów rozrywkowych, itd. Zabawa jest jedną z ważniejszych potrzeb każdego człowieka, jednak nie wszyscy realizują ją w taki sam sposób. O tym, jak bardzo jest to ważne świadczy chociażby rola karnawału. W poprzednich epokach (od średniowiecza licząc) był to szczególny okres, kiedy niższe warstwy społeczne mogły bez konsekwencji naśmiewać się z tych wyższych warstw - przebierano się za króla, za biskupa, za szlachcica , dużo było seksualnych odniesień i szalonej ulicznej zabawy. Dzięki temu można było utrzymać ład społeczny - karnawał był, jak igrzyska. A jak jest teraz?
Taniec show
Tym razem będzie o popularnych programach telewizjach. Fenomen "Tańca z gwiazdami" nie przestaje mnie zadziwiać - najpierw TVN wypuściło chyba z 10 sezonów, po tym jak przestali emitować to show, to pałeczkę przejął Polsat. Wychodzi na to, że gwiazd ci u nas dostatek, tylko z każdą kolejną edycja te nazwiska jakby coraz bardziej obce. W jakim celu ludzie to oglądają? Mają aż tak dużo wolnego czasu i aż tak bardzo się nudzą, czy tez propozycje konkurencji w tym czasie antenowym są jeszcze gorsze? Chciałabym znać odpowiedź na to pytanie, ponieważ o ile sam taniec naprawdę może być sztuką (i jednocześnie świetnym pomysłem na aktywność fizyczną), to w wykonaniu celebrytów jest jedynie kiepskim show. Przynajmniej domowych ekspertów od tańca mamy coraz więcej. A może przed telewizory przyciągają skąpo odziane tancerki? Hmm... No o tym nie pomyślałam.
O karnawale - z Wikipedii:
Karnawał, zapusty ? okres zimowych balów, maskarad, pochodów i zabaw. Rozpoczyna się najczęściej w dniu Trzech Króli, a kończy we wtorek przed Środą Popielcową, która oznacza początek wielkiego postu i oczekiwania na Wielkanoc.
Nazwa pochodzi od włoskiego carne vale, a słowo to zaczerpnięte z łaciny oznaczało pożegnanie mięsa (carne mięso + valere obowiązywać, być ważnym, królować) lub "carne" - mięso + "vale" - żegnaj), przed rozpoczynającym się wielkim postem. Inna etymologia tej nazwy, każe szukać jej źródeł w (łac. carrus navalis wóz w kształcie okrętu), nazwie wozu który uczestniczył w procesji świątecznej ku czci bogini Izydy a później Dionizosa w starożytnym Rzymie. Karnawał wywodzi się z kultów płodności i z kultów agrarnych. Od głębokiej przeszłości utrzymywało się przekonanie, że im wyższe będą skoki, tym wyżej będzie rodziło zboże. Między innymi dlatego Karnawał jest tak ściśle związany z tańcami. W wielu krajach europejskich, zwłaszcza na wsiach praktykowano także tańce dookoła ogniska, najczęściej w formie koła.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Karnawa%C5%82
O społecznym znaczeniu masowych imprez
Chleba i igrzysk - wołał rzymski lud. Jak ważna jest rola zabawy i masowych imprez w utrzymaniu ładu społecznego? Bardzo ważna. Mimo, że większość ludzi w dzisiejszych czasach żyje na bardzo wysokim poziomie w porównaniu ze starożytnością, nadal imprezy masowe są potrzebne. Psychologia tłumu to naprawdę bardzo ciekawe zagadnienie, ponieważ masy zachowują się w charakterystyczny sposób i jest to zupełnie oderwane od tego, jak poszczególni ludzie zachowują się na co dzień. Tłumy ludzi mogą być groźne, powodując wybuch rewolucji, tłum ma siłę i dobrze wie o tym każda władza - tak obala się całe systemy. Brzmi poważnie, prawda? Jednak od wieków jest sposób na to, by takie zamieszki powstrzymać i by masę utrzymać w ryzach - to masowe imprezy. W starożytności - igrzyska, od średniowiecza - karnawały. Teraz - koncerty typu Woodstock, festiwale, nawet zabawy sylwestrowe. Ludzie wyładowują w ten sposób drzemiącą w nich energię, jednoczą się by razem przeżywać np. koncert danego zespołu, czy też w społecznej akcji charytatywnej (jak WOŚP). Ma to wiele wspólnego z tzw. katharsis czyli przeżyciem masowego "oczyszczenia". To duże uproszczenie, jednak dobrze obrazuje ogólną zasadę - tłum zachowuje się bardzo specyficznie.