Pomoc lekarska po złamaniu
Poważny uraz może się zdarzyć każdemu i w każdym wieku. Wypadek na lekcji w szkole, wypadek komunikacyjny czy podczas prac wokół domu. Jeżeli taki wypadek miał miejsce i jesteś jego świadkiem natychmiast zadzwoń po pomoc, pamiętaj najpierw zadzwoń po karetkę.
Czas rekonwalescencji po złamaniach i skręceniach w dużej mierze zależy od indywidualnych zdolności do regeneracji danego organizmu. A pełny powrót do zdrowia to wypadkowa wielu czynników oraz stanu i rodzaju złamania. Odpowiednia pomoc i proces leczenia może znacznie skrócić czas leczenia i ułatwić powrót do zdrowia. Więc dobra pomoc lekarska jest chyba najważniejszym procesem w leczeniu złamań i urazów.
Rehabilitacja
Poważny uraz wcale nie musi się wiązać z utratą zdrowia na stałe. Dobrze przeprowadzony proces leczenia i rehabilitacji zagwarantuje nam bezproblemowy powrót do pełnej sprawności. Po pierwsze trzeba poczekać, aż nasze złamanie, czy inny uraz się wyleczy. Po tym czasie można przejść powoli do rehabilitacji, która może przybierać różne formy, zależnie od stopnia skomplikowania urazu.
Rehabilitacja to pojecie dość szerokie, a zabiegi wykonywane w ramach niej, przybierają różne formy. Powolne poruszanie złamaną kończyną to najprostsza metoda rehabilitacji i czasami faktycznie wystarcza, jednak przy bardziej skomplikowanych urazach możemy potrzebować czegoś więcej. Wirówki wodne, taping, ćwiczenia z taśmą rehabilitacyjną czy nawet masaże lecznicze. Te wszystkie zabiegi wykonane przez profesjonalnego fizjoterapeutę przyspieszą i ułatwią dobrego do pełnego zdrowia.
W encyklopedii: O rehabilitacji
Rehabilitacja medyczna ? kompleksowe i zespołowe działanie na rzecz osoby niepełnosprawnej fizycznie lub psychicznie (lub z deficytem w ww. obszarach), które ma na celu przywrócenie tej osobie pełnej lub maksymalnej do osiągnięcia sprawności fizycznej lub psychicznej, a także zdolności do pracy oraz do brania czynnego udziału w życiu społecznym. Rehabilitacja jest integralną częścią procesu terapeutycznego, na równi z innymi metodami leczenia, współdecydującą o jego ostatecznej efektywności. Ze względu na zróżnicowanie oddziaływań rehabilitacja (szczególnie rehabilitacja neurologiczna ? neurorehabilitacja) jest często prowadzona przez interdyscyplinarny zespół terapeutyczny składający się z lekarzy różnych specjalności, fizjoterapeutów, terapeutów zajęciowych, pielęgniarek, logopedów, psychologów, muzykoterapeutów itp.
Twórcami współczesnej rehabilitacji są: profesor Howard Rusk, a w Polsce profesor Wiktor Dega. Rehabilitacja to proces medyczny i społeczny. Rehabilitacja ruchowa ? usprawnianie osób z dysfunkcją narządu ruchu. Specjalista z zakresu rehabilitacji ruchowej ? fizjoterapeuta ? stosuje w procesie usprawniania metody fizjoterapii.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Rehabilitacja_medyczna