Na powierzchni i nie tylko
Geodeci działają nie tylko na powierzchni, są potrzebni również pod nią. Gównie dla potrzeb górnictwa i transportu. Zajmują się oni wtedy pomiarami głębokościowymi, wysokościowymi, inwentaryzacją urządzeń szybowych oraz innych związanych z bezpieczeństwem.
Prowadzą też pomiary deformacji terenu górniczego oraz aktualizacją dokumentacji mierniczo-geologicznej. Geodeci pracują też przy budowie metra, a ich praca opiera się na tym samym co przy geodezji górniczej poza oczywistymi elementami związanymi tylko z przemysłem kopalnianym.
Pomiary, wyliczenia i mapki
Praca geodety wymaga od niego nie tylko doświadczenia i wiedzy, ale również dużego skupienia podczas wyznaczania map czy profili. Ich podstawowym narzędziem pracy w terenie jest tachimetr, co dla oka szarego człowiek wygląda jak aparat na statywie.
Geodezję można podzielić na wyższą oraz niższą- różnią się przede wszystkim powierzchnią. Za geodezję niższą uznaje się pomiar wykonywany na powierzchni o promieniu mniejszym niż 15,6 km (czyli 750km2) bez uwzględnienia kulistości Ziemi. Geodezja wyższa to wszelkie pomiary powyżej tych wartości wraz z uwzględnieniem kulistości Ziemi.
Co robią geodeci?
Co tak naprawdę należy do obowiązków geodety? Cóż z pewnością nazewnictwo tych wszystkich prac byłoby dość ciężkie do odbioru, dlatego postaram się to trochę uprościć i przybliżyć.
Przede wszystkim geodeta zajmuje się pomiarami powierzchni i nanoszeniem wyników tych pomiarów na mapy i profile (mapy wysokościowe). Jak większość z Was wie geodeta jest potrzebny przy tyczeniu granic działki.
Ogólnie wszędzie tam gdzie jest plan budowy czegoś muszą być geodeci i wszystko wyliczyć, sprawdzić i nanieść na mapy geodezyjne.