Weselna oprawa muzyczna
Wesele to dzień, który pamięta się do końca swoich dni razem z tą drugą połówką, to oczywiste! Jeżeli więc aranżujemy tego typu wydarzenie, to koniecznie pamiętajmy o tym, by zrobić wszystko, co w naszej mocy, by naprawdę było ono wyjątkowe, jedyne w swoim rodzaju. Już dziś możemy zamówić między innymi dobrą kapelę na ten niezwykły czas zabawy. Impreza weselna domaga się specjalnej oprawy muzycznej, więc byle jaki zespół nie wchodzi w grę. Musimy wiedzieć, komu i za jakie usługi zapłacimy. Wybór muzyków nie jest więc zadaniem prostym. Na całe szczęście wystarczy poszukać w Internecie polecanych grup muzycznych i zadzwonić do nich z zapytaniem o termin. Takim szybki i nastawionym na sukces działaniem na pewno nam się uda.
Wesele - z Wikipedii
Przyjęcie weselne ? zwyczajowa forma przyjęcia okolicznościowego, określanego potocznie jako wesele, organizowanego z okazji ślubu1.
Zwyczaje towarzyszące zawieraniu małżeństwa zależą od kręgu kulturowego z jakiego wywodzą się przyszli małżonkowie2. W Polsce przyjęcie weselne odbywało się zazwyczaj w domu panny młodej. W dzisiejszych czasach zdecydowanie bardziej popularne jest organizowanie wesel w domach weselnych.3
Dla przykładu, w Polsce przebieg przyjęcia weselnego może wyglądać następująco:
powitanie młodej pary chlebem i solą
toast wzniesiony szampanem i stłuczenie kieliszków przez młodą parę na szczęście
wspólne odśpiewania sto lat przez weselników
publiczne całowanie się młodej pary przy okrzykach gości gorzko!, gorzko!
konsumpcja dań wraz z toastami za pomyślność młodej pary
bal przy muzyce odtwarzanej lub granej na żywo przez wynajęty zespół muzyczny
zabawy z udziałem weselników i młodej pary
dzielenie dużego tortu i częstowanie nim gości przez młodą parę
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Przyj%C4%99cie_weselne
Oczepiny - co to jest za zwyczaj?
Oczepiny (zwane też przedbabinami, czepieniem, czepinami) to dawny obrzęd weselny znany u większości ludów słowiańskich, podczas którego panna młoda symbolicznie przechodziła ze stanu panieńskiego w zamężny. Nazwa oczepiny pochodzi od czepca, nakrycia głowy, jakie nosiły mężatki w miejsce panieńskiego wianka.
Oczepiny odbywały się o północy, kiedy to pannę młodą prowadzono do bocznej izby, śpiewając przy tym pieśń Oj, chmielu, chmielu... Potem druhny zdejmowały z głowy panny młodej wianek, ścinano jej warkocz lub skracano włosy, a starsze zamężne kobiety nakładały czepiec. Czepiec weselny, z białego płótna, misternie haftowany, najczęściej był podarunkiem od matki chrzestnej. Brat panny młodej lub najstarszy drużba wręczał go starościnie (która często była wcześniej swatką). Umieszczony na głowie, naznaczony znakiem krzyża, stawał się atrybutem małżeństwa.
Oczepinom towarzyszyły różne zwyczaje: panna młoda "na niby" zrzucała i deptała czepek, czasem któryś z drużbów zamiast czepka wkładał jej na głowę męski kapelusz, uciekała dookoła stołu przed mężatkami chcącymi ją oczepić, broniła się przed oczepinami sama lub "pomagali" jej żonaci mężczyźni.
Współcześnie w Polsce pozostałością oczepin jest spotykany na wsi w niektórych regionach zwyczaj datków "na czepiec".
Oczepiny mogą być różnego typu, w tych nowoczesnych np. przygotowuje się około stu balonów. Do dwóch wkłada się karteczki z napisem "Pan Młody" i "Panna Młoda". Wygrywa ten, kto je znajdzie poprzez nakłuwanie igłą balonów.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Oczepiny