Drewniane meble - zalety
Drewniane meble - jakość, ponaczasowość, styl - trzeba dodać coś więcej? Oczywiście są zazwyczaj droższe, niż meble z innych materiałów, zostaną jednak z nami na dłużej. Jeśli szukasz rozwiązania na lata i nie chcesz wymieniac mebli często, to będzie to także rozwiązanie ekonomiczne - meble drewniane są znacznie bardziej trwałe, trudniej ulegają mechanicznym uszkodzeniom. Poza tym można tanio i łatwo nadać im nowego wyrazu - można je wielokrotnie malowac i szlifować, dostosując do zmiany stylu naszego mieszkania. Poza tym wyglądają ogólnie znacznie lepiej - nie trzeba być znawcą, zeby odróżnić meble drewniane, od tych z gorszych materiałów.
Meble nawiązujące formą do mebli wiejskich
według sposobu użytkowania:
według miejsca użytkowania np.:
według materiału przeważającego w konstrukcji:
- stojakowe lub kratowe
konstrukcja ? stojakowa, wieńcowa lub oskrzyniowa
w odmianach ? deskowa, płycinowa (ramowo-płycinowa), płytowa
Pierwsze meble znane były już w neolicie.
Znani meblarze artyści okresu baroku to Jean Goujon, Hugo Sambin, Hans Vredeman de Vries i Ingo Jones.
Bardziej znane style w meblarstwie ? nazwy zapożyczone od władców lub od twórców:
Zestaw mebli to pewien zbiór mebli o skorelowanej formie plastycznej i konstrukcyjnej pozwalającej na różnorodne ich zestawianie. Często są to "meble w paczkach", do samodzielnego montażu.
Komplet mebli, "garnitur mebli", to zbiór mebli o określonym składzie, funkcji i przeznaczeniu, np. komplet gabinetowy, młodzieżowy, kuchenny, "sypialnia", "jadalnia" itp.
Meble regionalne powiązane są formą i konstrukcją z elementami folkloru danego obszaru, np.: zakopiańskie, kurpiowskie, kaszubskie itp. Meble nawiązujące formą do mebli wiejskich, to meble w stylu "rustykalnym".
Meble zabytkowe to meble wytwarzane w różnych okresach historycznych i zawierające w sobie cechy charakterystyczne dla danej epoki, czy też okresu historycznego, zachowane w jak najmniej zmienionej formie do naszych czasów. Współczesne meble naśladujące style minionych epok i nawiązujące konwencją formy do mebli dawnych epok to "meble retro" lub "meble stylowe".
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Meble
O wnętrzu skandynawskim
Co jest istotną stylu skandynawskiego? To jest połączenie kilku kluczowych czynników - hygge, naturalnych materiałów, jasnej kolorystyki. Dlaczego to działa? Takie wnętrze nas nie przytłacza - jasne kolory sprawiają, że jest więcej przestrzeni, więcej światła, którego przecież w naszym kraju też brakuje. Drewniane meble w prostych formach doskonale uzupełniają przestrzeń, jednocześnie są bardzo funkcjonalne. A hygge uczy jak stworzyć przytulny klimat - zapal kilka świeczek, powieś swoje ulubione plakaty lub zdjęcia, postaw na poduszki i zasłony, postaw kilka ulubionych roślin. I tyle - ciesz się wnętrzem w skandynawskim stylu.