Zadania geodety zatrudnionego w biurze projektowym
Geodeta może znaleźć zatrudnienie w biurze projektowym. Pracownicy takiego biura zajmują się tworzeniem projektów różnych domów i nadzorują pracami wykonywanymi w czasie ich budowy oraz urządzania. Do zadań geodety współpracującego z biurem projektowym będzie należało wykonywanie pomiarów całych działek oraz domów, które mają na nich stanąć, wyznaczanie miejsca na postawienie innych budynków i czuwanie nad tym, żeby nie zostały one wybudowane zbyt blisko ogrodzenia i domu sąsiadów.
Wraz z innymi specjalistami będzie się starał wybrać takie miejsce na postawienie domu, które będzie stwarzało możliwość wykonania przy nim jedynie lekkiej izolacji przeciw zawilgoceniom. Porozmawia także z sąsiadami, aby dowiedzieć się, czy posiadają jakieś plany rozbudowy swojego domu.
O tachimetrze
Tachimetr (ew. tachymetr) ? optyczny instrument geodezyjny przeznaczony do pomiaru kątów poziomych, kątów pionowych oraz odległości.
Instrument ten jest (obecnie bardzo rzadko) wykorzystywany w klasycznej tachimetrii, czyli ?masowym? pomiarze położenia punktów terenowych przy "mapowaniu" terenu w celu sporządzenia map w skalach od 1:10000 do 1:25000.
Tachimetria polega na pomiarze sytuacyjno-wysokościowym wykonywanym metodą biegunową, do określania położenia sytuacyjnego punktów szczegółowych, oraz niwelacji trygonometrycznej, do określania wysokości tych punktów1
Najbardziej znanym i jednocześnie bardzo dobrym tachimetrem optycznym był (w latach 1960-1990 - czyli przed pojawieniem się instrumentów elektronicznych) tachimetr Dahlta 010A firmy Carl Zeiss Jena. W skład kompletu pomiarowego wchodziły też specjalne łaty tachimetryczne.
Współcześnie w pomiarach terenowych używane są jeszcze (bo stosuje się coraz częściej pomiary RTK) tachimetry elektroniczne (inna ich nazwa to Total Station). W oparciu o elektroniczny pomiar kątów - poziomego i pionowego oraz elektrooptyczny (lub laserowy) pomiar odległości.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tachimetr
Z encyklopedii - podział nieruchomości
Podział nieruchomości polega na wydzieleniu z niej części przez dotychczasowego właściciela na rzecz nowego właściciela ? podział prawny (cywilny). W ujęciu wieczystoksięgowym podział nieruchomości polega na odłączeniu z dotychczasowej księgi wieczystej co najmniej jednej działki gruntu wchodzącej w jej skład (wykreślenie z I działu księgi wieczystej) i założenie dla niej nowej księgi wieczystej. W ujęciu administracyjno-prawnym podział nieruchomości polega na określeniu w dotychczasowych jej granicach innej konfiguracji geodezyjnej działek gruntu wchodzących w jej skład, bez zmiany jej dotychczasowego właściciela ? podział geodezyjny.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Podział_nieruchomości