Komputerowe sterowanie urządzeń - CNC
Jak rozwinąć skrót CNC? Wikipedia udziela nam potrzebnych informacji:
Computerized Numerical Control, CNC (pol. komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych) ? układ sterowania numerycznego, wyposażony w mikrokomputer, który można dowolnie interaktywnie zaprogramować.
Termin ten zwykle używany jest w odniesieniu do obróbki materiałów za pomocą komputerowo sterowanych urządzeń takich jak frezarki, tokarki, elektrodrążarki. Obróbka CNC pozwala na szybkie, precyzyjne i wysoce powtarzalne wykonanie złożonych kształtów.
Typowy proces skomputeryzowanego wytwarzania przedmiotu składa się z faz projektowania wspomaganego komputerowo (CAD), przetwarzania projektu na plan sterowania maszyn (CAM) i właściwego wykonania (CNC).
Programy i sterowniki CNC nadzorują pracę maszyny, komunikując się przy tym z operatorem (użytkownikiem) za pośrednictwem interfejsu użytkownika. Interfejs ten, we współczesnych wykonaniach najczęściej graficzny, pozwala na wczytywanie, edycję i wykonywanie programów obróbki (G code), wprowadzanie informacji korekcyjnych narzędzi, przesuwanie układu współrzędnych (tzw. bazowanie osi), zmianę parametrów obróbki oraz śledzenie postępów programu.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Computerized_Numerical_Control
Skąd frezarka wie co ma frezować?
Mogłoby się zdawać, że komputery w dzisiejszych czasach są na tyle mądre, że po prostu "wrzucamy" model do maszyny CNC i za jakiś czas jest on gotowy, wyfrezowany w pożądanym materiale. Otóż nie do końca.
Projekt który ma wykonać frezarka, musi być w odpowiednim formacie. Komputer jest jednak głupim urządzeniem i jak nie będzie umiał "przeczytać" modelu to go nie zrealizuje. Format który podrzucamy frezarce jest zapisany w taki sposób że frezarka wie jak ma posuwać się jej głowica by go wykonać.
Ponadto, musimy ustawić odpowiedni program frezowania - to my wiemy jaki materiał będzie frezowany, obrabiarka dopiero od nas się tego dowie i dzięki temu nie będzie zdzierać zbyt dużych warstw ze zbyt twardego materiału.
Jest z tym trochę zachodu to fakt, ale i tak robota idzie szybciej, niż na obrabiarkach ręcznych...
Co robią frezarki CNC
Frezarka nie jest jakąś tajemniczą maszyną, skonstruowaną przez szalonego naukowca, ale dość prostym narzędziem, służącym między innymi do obróbki metali, drewna i tworzyw sztucznych.
Istnieje wiele różnych rodzai frezarek - niektóre służą do zrywania asfaltu z drogi, ale większość ma za zadanie dokładną obróbkę konkretnych materiałów. Za pomocą frezów, czyli szybko obracających się końcówek z ostrzami, są one w stanie rzeźbić większość materiałów które poddają się tego typu obróbce.
Najciekawszym przykładem tego typu urządzeń są obrabiarki CNC, które są programowanie by ukształtować określony kształt z dokładnością do ułamków milimetra. Pozwalają one również na dużo powtarzalność wykonanych przez siebie modeli.