Kilka ciekawostek o geodezji

ożliwia pomiar odległości pomiędzy kolejnymi punktami oraz kątów odchyleń. Bardziej zaawansowane urządzenia są sprzężone z sygnałem GPS co pozwala na jeszcze dokładniejsze przeprowadzenie prac pomiarowych. Bez mapek geodezyjny

Kilka ciekawostek o geodezji

Zamiana pomiarów na mapki

Wszelkie mapy pomiarowe są wynikiem pracy geodetów na terenie danego kraju lub obszaru geograficznego. Geodeci używają specjalnego sprzętu pomiarowego, który umożliwia pomiar odległości pomiędzy kolejnymi punktami oraz kątów odchyleń. Bardziej zaawansowane urządzenia są sprzężone z sygnałem GPS co pozwala na jeszcze dokładniejsze przeprowadzenie prac pomiarowych.

Bez mapek geodezyjnych, które stanowią reprezentację rzeczywistego stanu rzeczy w odpowiedniej skali, nie moglibyśmy widzieć dokładnie gdzie kończy się dana działka lub gdzie dokładnie ma przebiegać nowa droga. ez tych mapek organizacja i planowanie przestrzenne w miastach byłoby wręcz niemożliwe.


Geodeta w trakcie budowy

Budowa nieruchomości to nie lada inwestycja i wymaga podjęcia odpowiednich kroków jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Pierwsze co należy zrobić to postarać się o zezwolenie na budowę danego projektu, a żeby to zrobić musimy skorzystać z usługi geodety.

Geodeta musi stworzyć mapkę przedprojektową do wglądu dla urzędu i dopiero po jej akceptacji można wystąpić o pozwolenie na budowę. Geodeta również będzie potrzebny do zdania budynku do użytku, ponieważ musi wykonać pomiary powykonawcze i oczywiście nanieść wszystko na mapki i przesłać do urzędu.


Cytat z Wikipedii: Geodezja inżynieryjno-przemysłowa

Geodezja inżynieryjno-przemysłowa ? zakres działań geodezji, który jest związany z projektowaniem, obsługą i eksploatacją obiektów budowlanych. Dział geodezji zajmujący się projektowaniem pomiarów przy budowie i w czasie eksploatacji budynku.

Geodezja inżynieryjno-przemysłowa według klasyfikacji dziedzin i obiektów:

geodezja kolejowa,
geodezja w budownictwie wodnym,
geodezja w budowie maszyn i urządzeń,
geodezja w tyczeniu tras komunikacyjnych,
geodezja tunelowa,
geodezja górnicza.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geodezja_inżynieryjno-przemysłowa