Wikipedia o historii endoskopii
Już w czasach starożytnych ówcześni lekarze starali się zaglądać do dostępnych wzrokowi ludzkiemu obszarów ciała. Należą do nich jama ustna i gardło, nos, ucho, pochwa i częściowo odbyt (w pismach Hipokratesa znajdują się opisy anoskopii ? oglądanie odbytu jak i operacji w tym rejonie wykonywanych pod kontrola anoskopów). Źródłem światła było światło słoneczne odbite od lustra. Współczesną pochodną owych technik jest lusterko czołowe laryngologa.
Pierwsze urządzenia celowo wykonane w celu endoskopii powstały w początkach XIX w. Filip Bozzini (1773-1809) we Frankfurcie wykorzystał światło lampy gazowej w celu oświetlenia badanych endoskopem narządów.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Endoskopia
Zaawansowane badania medyczne wykonywane w szpitalach
W przychodniach wykonywane są niektóre z badań bardziej zaawansowanych. Do takich badań należy gastroskopia i kolonoskopia oraz badania rtg i badania rezonansem magnetycznym. Pozostałe bardziej zaawansowane badania wykonywane są w szpitalach.
Przed wszystkimi tego rodzaju badaniami przeprowadzany jest bardziej lub mniej szczegółowy wywiad z pacjentem dotyczący przyjmowanych przez niego leków, różnych metalowych elementów wszczepionych do ciała i posiadanych przez pacjenta alergii. Każdy pacjent powinien również dokładnie zapoznać się ze szczegółowymi zasadami dotyczącymi przygotowania do konkretnych badań. Dzięki temu może wpłynąć na to, że wynik badania będzie naprawdę miarodajny, a samo badanie mniej bolesne. Analiza wyników badań może być przeprowadzana przez zespół lekarzy.
Żołądkowe problemy
Żołądek potrafi być bardzo problematyczny, zwłaszcza przy pewnych schorzeniach takich jak wrzody czy zapalenia. Kłopoty z tym organem zwykle zaczynają się dość łagodnie, ot lekki ból w nadbrzuszu, wzdęcia czy lekkie nudności. Z czasem jednak mogą przybrać na intensywności i to właśnie sygnał, że jednak to nie przejściowe gorsze samopoczucie.
Wizyta u gastrologa i przedstawienie mu problemu z pewnością rzuci nieco światła na nasze dolegliwości. Badanie USG powinno być pierwszym jakie zostanie przeprowadzone, często również zleca się badania krwi. Z wynikami oczywiście udajemy się do lekarza w celu postawienia diagnozy i wdrożenia leczenia