Krótka definicja z Wikipedii. Aegikranion
Aegikranion (z greckiego: "????" - kozioł, "??????" - czaszka) ? element dekoracyjny stosowany głównie w starożytności w formie płaskorzeźby na metopach fryzów w postaci czaszki kozła lub barana symbolizującego zwierzę ofiarne, w ujęciu frontalnym. Motyw stosowany jako element ozdobny antycznych ołtarzy poświęconych bóstwom opiekujących się rolnictwem, oraz w kręgu sepulkralnym. Został przejęty przez ornamentykę nowożytną, popularny w meblarstwie XVIII wieku.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Aegikranion
Zachwycające piękno sztukaterii
Idąc za modą szybko można zbłądzić, bowiem w życiu od trendów bardziej liczy się swój osobisty styl i indywidualne preferencje. Z tej racji także i w naszych domach warto pamiętać o tym, by panowała harmonia zgodna z tym, co my sami nosimy w sobie. Klasyczne piękno chyba najczęściej odpowiada naszym gustom, toteż sztukateria elewacyjna staje się coraz bardziej powszechna i zdobi nasze elewacje sprawiając, iż są one po prostu mniej nudne. Warto jest także zauważyć, że również i w naszych wnętrzach można zamontować sztukaterię. Nadaje ona piękna i wdzięku każdemu pomieszczeniu, a szczególnie dobrze sprawdza się w pokojach, gdzie przyjmowani są goście. Design to przede wszystkim dobry smak, a więc jeśli i my chcemy, aby był on obecny w naszym życiu, zdecydujmy się na sztukaterie już dziś.
W średniowieczu stosowana była sporadycznie we
Boniowanie ? dekoracyjne opracowanie krawędzi oraz lica ciosu kamieni podkreślające ich układ.
Rozróżnia się następujące typy boniowania, w zależności od:
Technika boniowania była znana i stosowana w okresie starożytnego Rzymu. W średniowieczu stosowana była sporadycznie we francuskiej architekturze obronnej XII wieku. W okresie renesansu nastąpił jej rozwój. W tynku naśladowano wygląd muru z kamienia, przez wykonywanie profilowania naśladującego układ kamieni w murze, przy pomocy boni. Bonia to spoina podkreślająca układ kamieni lub rowek w tynku nadający elewacji monumentalny charakter. Boniowane mogły być całe elewacje albo tylko cokoły, naroża ścian, pilastry, obramowania otworów, filary itp.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Boniowanie