Małe dziecko - przedszkole i żłobek

to trudny moment, zarówno dla kobiety, jak i jej dziecka. Nie każda z nas może sobie pozwolić na opiekę nad pociechą do rozpoczęcia obowiązku edukacyjnego. Zresztą - dziecku przyda się kontakt z rówieśnikami, ponieważ wpłynie to p

Małe dziecko - przedszkole i żłobek Twoje dziecko musi iść do przedszkola lub żłobka? Sprawdź tutaj:

Małe dziecko i powrót do pracy

W życiu każdej mamy przychodzi taki czas, kiedy trzeba wrócić do pracy. Jest to trudny moment, zarówno dla kobiety, jak i jej dziecka. Nie każda z nas może sobie pozwolić na opiekę nad pociechą do rozpoczęcia obowiązku edukacyjnego. Zresztą - dziecku przyda się kontakt z rówieśnikami, ponieważ wpłynie to pozytywnie na późniejsze funkcjonowanie w społeczeństwie. Wybór odpowiedniej placówki jest niełatwy, zwłaszcza jeśli dziecko ma trafić do żłobka. Obecnie jest duży niedobór takich instytucji w Polsce, dlatego często jedynym wyborem są żłobki niepubliczne. Warto osobiście sprawdzić jakie panują tam warunki, warto porozmawiać z zatrudnionym personelem, sprawdzić kwalifikacje, oraz zasięgnąć porady od innych mam. Pamiętaj - musisz być pewna, że twój maluch zostanie otoczony właściwą opieką. Powinnaś w czasie, kiedy dziecko jest w żłobku móc skupić się na swojej pracy, a nie na zastanawianiu się, czy jest wszystko w porządku.


Przedszkola państwowe

Oprócz przedszkoli prywatnych gdzie za opiekę nad dzieckiem trzeba zapłacić to w Polsce funkcjonują również przedszkola państwowe inaczej zwane przedszkolami publicznymi.

Co zrobić żeby zapisać dziecko do przedszkola publicznego?

Najpierw do przedszkola przyjmują dzieci na roczne przygotowanie przedszkolne. Gminy mają obowiązek zapewnienia miejsc w przedszkolach dla właśnie takich dzieci.
Później można zapisać dzieci matek lub ojców samotnie wychowujących, matek lub ojców, wobec których orzeczono stopień niepełnosprawności bądź całkowitą niezdolność do pracy również dzieci w rodzinach zastępczych.

W jakim wieku można zapisać dziecko do przedszkola państwowego?

Zapisy dotyczą dzieci w wieku od trzech do sześciu lat.


Historia przedszkola

Przedszkola rozwinęły się z dawnych ochronek, które były instytucjami filantropijnymi, o charakterze opiekuńczym, przeznaczonymi głównie dla ubogich dzieci, ich praca miała charakter misji religijnych lub społecznych (pierwsze powstały w końcu XVIII wieku we Francji). Dopiero w połowie XIX w. rozwinął się w Europie ruch tzw. ogródków dziecięcych, zwane też ?freblówkami? (od nazwiska i ich twórcy i pierwszego teoretyka wychowania przedszkolnego Friedrich Fröbel i stanowiły one prototyp przedszkola; za główny cel stawiały sobie działalność wychowawczą i kształcącą; miały pielęgnować (rozwijać, kształcić) dziecko tak, jak ogrodnik pielęgnuje rośliny (stąd nazwa), stosując odpowiednie metody.

Dalszy rozwój pedagogiki okresu przedszkolnego jest związany głównie z dokonaniami O. Decroly?ego i Marii Montessori ? twórczyni metody wychowania przedszkolnego opartej na koncepcjach naturalistycznych. Dawniej zadaniem przedszkoli było zapewnienie dzieciom właściwych warunków rozwoju fizycznego, umysłowego, emocjonalnego i społecznego, wyrównywanie ewentualnych braków i opóźnień w tym zakresie, przygotowanie dziecka do nauki w szkole oraz pomoc pracującym rodzicom w zapewnieniu dzieciom opieki wychowawczej.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Przedszkole#Historia