O ekstremalnych pracach porządkowych

wysokości. Poza tym powinny być sprawne fizycznie i będą musiały wykonywać regularne ćwiczenia pomagające w utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Najczęściej będą to osoby pomiędzy dwudziestym, a trzydziestym rokiem życia, osoby sta

O ekstremalnych pracach porządkowych

Predyspozycje osób pracujących na wysokościach

Osoby wykonujące prace na wysokościach muszą posiadać określone predyspozycje. Przede wszystkim nie mogą bać się przebywania na wysokości. Poza tym powinny być sprawne fizycznie i będą musiały wykonywać regularne ćwiczenia pomagające w utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Najczęściej będą to osoby pomiędzy dwudziestym, a trzydziestym rokiem życia, osoby starsze zwykle będą zajmowały się już nadzorowaniem prac na wysokościach i przeprowadzaniem procesu rekrutacji w poszczególnych firmach zajmujących się wykonywaniem tego typu usług. Bardzo ważnym elementem w pracy wykonywanej na wysokościach jest zabezpieczenie osób ją wykonujących przed spadnięciem z dużej wysokości i doznaniem jakiejś kontuzji.


Malowanie dachu

Podczas budowy domu wykonywane są różne prace na wysokościach. Dotyczą one najpierw postawienia murów budynku, ich ocieplenia i zrobienia elewacji. Przy tego typu pracach można wykorzystywać rusztowania oraz sprzęt typowo wspinaczkowy. Już po skończeniu wszystkich prac związanych z postawieniem murów, prace wykonywane przez budowlańców przenoszą się na dach. Tam wykładane są dachówki i robione ocieplenie wykonanej konstrukcji dachu. Na koniec cały dach zostaje pomalowany. Obecnie można wybierać spośród wielu farb przeznaczonych do malowania dachu. Są one odporne na działanie różnych temperatur i silne opady deszczu czy śniegu. Nie blakną przez wiele lat, a dzięki nim dach może stać się ozdobną częścią budynku.


O historii wieżowców

Wynalazkami kluczowymi dla powstania nowoczesnych wieżowców były stal, szkło, żelbet, wydajne pompy wodne oraz windy. Przed nadejściem XIX wieku budynki wyższe niż 6-piętrowe należały do rzadkości. Wielka liczba schodów była niepraktyczna dla mieszkańców, problemy sprawiała też konieczność uzyskania odpowiedniego ciśnienia, niezbędnego do wyniesienia wody na wysokość większą niż 15 m. Mimo problemów sanitarnych, wysokie budynki mieszkalne powstawały w niektórych miejscach nawet w XVI wieku. Wczesnymi konstrukcjami były romańskie i gotyckie wieże mieszkalne w Bolonii lub zabudowa miasta Szibam w Jemenie. Przykładowo w Edynburgu (Szkocja) mur obronny wytyczał ściśle granice miasta. Z powodu ograniczonej powierzchni domy stały się wyższe, powszechnymi były 11-piętrowe, a zdarzały się nawet 14-piętrowe. Wiele z tych kamiennych budowli dotrwało do naszych czasów i można je zobaczyć na edynburskim Starym Mieście, zwłaszcza w pobliżu Royal Mile.


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wie%C5%BCowiec#Historia