Nie tylko polscy przedsiębiorcy mają trudno
Polscy przedsiębiorcy narzekają na to, że prawo podatkowe jest skomplikowane, a rozliczanie się z fiskusem zabiera mnóstwo czasu. Problemy z urzędami skarbowymi mają również zagraniczni inwestorzy - często mówią, że czuję się traktowani jak potencjalni przestępcy, żalą się na brak zaufania i dużą liczbę kontroli. Trudno się nie zgodzić - barier dla biznesu jest w naszym kraju bardzo dużo, a przepisy podatkowe tego nie ułatwiają - często nie są zbyt jasne, mają wiele interpretacji , itd. Taka jest niestety rzeczywistość w jakiej funkcjonują firmy. Nie zanosi się jednak na zbyt wiele zmian w tym temacie.
Jak znaleźć dobrą księgową? / Dobra księgowa kluczem do sukcesu przedsiębiorcy / Dobra księgowa podstawą przedsiębiorstwa
Jeśli otwierasz własną działalność gospodarczą, z pewnością nie narzekasz na brak obowiązków. Kampanie reklamowe, pozyskiwanie klientów, organizacja pracy firmy i zatrudnianie pracowników to tylko niektóre zajęcia będące na głowie przedsiębiorcy. W natłoku spraw warto jednak pamiętać o zadbaniu o tak ważną dziedzinę funkcjonowania firmy, jaką jest firma prowadząca rachunkowość. Odpowiednia księgowa fachową wiedzą może pomóc, doradzić, a także zaoszczędzić wielu niepotrzebnych problemów i kosztów. Warto więc poświęcić wiele czasu temu tematowi i postawić na profesjonalną firmę, która zatroszczy się o nasze interesy.
A właściwie czym jest ten cały podatek?
Podatek ? obowiązkowe świadczenie pieniężne pobierane przez związek publicznoprawny (państwo, jednostka samorządu terytorialnego) bez konkretnego, bezpośredniego świadczenia wzajemnego. Zebrane podatki są wykorzystywane na potrzeby realizacji zadań publicznych.
Współcześnie pieniądze z podatków trafiają do skarbu państwa, województwa, powiatu albo gminy, które dzięki temu mogą inwestować w rozwój infrastruktury, wojska, policji, oświaty, służby zdrowia itp. Obecnie uznaje się, iż podatki są świadczeniami pieniężnymi, jednakże w historii znane są również podatki świadczone w innych niż pieniądz dobrach.
Zgodnie z polskim prawem daniny, aby zostały uznane za podatki muszą posiadać 4 cechy:
nieodpłatność
przymusowość
powszechność
bezzwrotność
Podatki dzielą się na:
bezpośrednie ? nałożone na dochód lub majątek podatnika, np. podatek dochodowy, gruntowy, spadkowy;
pośrednie ? nakładane na przedmiot spożycia, np. VAT, akcyza ? ostatecznie płaci konsument.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Podatek