Mamy dużo typów pomp ciepła, jedne bardziej, drugie mniej opłacalne. Montaż jednak wymaga niemałego doświadczenia, dlatego powinno się zlecić to firmie, która montuje .
Cytat w Wikipedii: O wydajności pomp ciepła
Nazwa "pompa ciepła" jest użyta przez analogię do nazwy powszechnie znanej "pompy hydraulicznej" pompującej ciecz (najczęściej wodę) z niżej położonego zbiornika do zbiornika położonego wyżej. Zarówno "pompa hydrauliczna" jak i "pompa ciepła" potrzebują energii dostarczonej z zewnątrz. Kiedy ciepło płynie w naturalnym kierunku (od wyższej temperatury do niższej), przepływ tego ciepła może być wykorzystany do napędu silnika cieplnego podobnie jak przepływ wody płynącej grawitacyjnie z góry na dół napędza silnik hydrauliczny (turbinę wodną). Aby "zmusić" ciepło do płynięcia w odwrotnym kierunku (od temperatury niższej do wyższej) należy z zewnątrz dostarczyć energii do napędu, podobnie jak przy pompowaniu wody z dolnego zbiornika do górnego. Przy odpowiedniej konstrukcji "pompa ciepła" i "silnik cieplny" mogą być jednym urządzeniem, podobnie jak jednym urządzeniem mogą być pompa hydrauliczna i silnik hydrauliczny w elektrowni szczytowo-pompowej.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pompa_ciepła
Ogrzewanie C.O. definicja z Wikipedii
We współczesnym rozumieniu jest to dostarczenie ciepła do elementów grzejnych zlokalizowanych w docelowych pomieszczeniach za pomocą gorącej wody. Jednak zakres tego pojęcia jest szerszy ? jest to dystrybucja ciepła po budowli, uzyskanego z przetworzenia paliwa w jednym, specjalnie przeznaczonym do tego pomieszczeniu, kotłowni, w tym przypadku piec nazywany jest kotłem centralnego ogrzewania, a elementy przekazujące ciepło w pomieszczeniach to grzejniki (tzw. potocznie ?kaloryfery?). Do rozprowadzania ciepła wykorzystuje się wodę, parę wodną lub powietrze. Stosuje się systemy obejmujące jedno mieszkanie (centralne ogrzewanie etażowe), jeden budynek, kilka budynków, a nawet całe miasta.
W instalacjach obejmujących jeden budynek woda może krążyć w wyniku zmian gęstości przy zmianach temperatury (CO grawitacyjne) lub jej przepływ jest wymuszany pompą. W większych instalacjach stosuje się wyłącznie systemy z wymuszonym obiegiem. Z uwagi na to, iż ogrzewanie grawitacyjne wymaga zastosowania rur o większej średnicy i większej powierzchni grzejników (znacznie mniejszy przepływ czynnika grzewczego przez grzejniki), obecnie prawie w ogóle nie jest stosowane. Także w małych budynkach (np. domach jednorodzinnych) stosuje się obieg wymuszony.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ogrzewanie
Wykorzystanie energii geotermalnej
Energie geotermalna od stulecie jest wykorzystywana przez ludzi do ogrzewania. Świetnym przykładem mogą być antyczne łaźnie w Japonii czy Chinach, które korzystają jedynie z ciepła z wnętrza ziemi do ogrzania wody w zbiornikach wodnych. Człowiek jednak od niedawna zaczął wykorzystywać potencjał drzemiący pod ziemią w postaci źródła ciepła dla domów mieszkalnych. Wcale nie wymaga to jakiś specjalnych warunków cz predyspozycji danej szerokości geograficznej.
Na działce, gdzie stoi nieruchomość wywierca się kolejne otwory, które pobierają ciepło spod ziemi i transferują je do naszego mieszkania za pomocą pompy ciepła. Całość jest bezobsługowa i automatyczna, oraz spełnia funkcję ogrzewania i chłodzenia w zależności od pory roku.