Czym ciąć wykładziny?
Spośród setek różnych rodzai noży, od kuchennych po myśliwskie, spory ich odsetek jest używany na placach budowy. W różnej formie i czasem nie koniecznie zgodnie z ich domyślnym przeznaczeniem.
Noże do wykładzin, które same w sobie posiadają wiele podkategorii, stanowią jedno z podstawowych narzędzi każdego tapicera. Cechują się wysuwanym płaskim ostrzem, które można regulować w zależności od grubości ciętego materiału. Ponadto ostrze jest wymienne a rączka dobrze leży w dłoni, aby móc prowadzić równe długie cięcia.
Warto też wspomnieć że są niestety nieco droższe od zwykłych, prostych noży. Jednakże i tak opłaca się sobie taki sprawić, chociażby ze względu na jego niezrównaną poręczność w tego typu robotach.
Przycinanie spawów - profesjonalne ostrze
Gdy już pozbędziemy się maski spawalniczej i odstawimy maszynę do spawania w bezpieczne miejsce żeby się ostudziła, przychodzi czas oceny. Patrzymy krytycznym wzrokiem na nasze dzieło i czasem zachodzi potrzeba wyrównania naszych spawów. Co wtedy?
Korzystamy oczywiście z przeznaczonego do tego noża oczkowego. Idealnie radzi sobie z tego typu zadaniami - nie ważne czy jest to róg wewnętrzny czy zewnętrzny. Dzięki temu narzędziu możemy w szybki i efektywny sposób pozbyć się nadmiaru materiału tam gdzie nie powinno go być.
Nie wspominając już, że dużo prościej jest to zrobić przy użyciu noża specjalnie do tego przeznaczonego - nieprawdaż?
Historyczny zarys noży
Trochę światła na temat noży w dawnych dziejach, dzięki Wikipedii:
Nóż ze stałym ostrzem pojawił się ok. 500.000 lat temu, kiedy ludzie zaczęli wykonywać noże z kamienia. Te noże miały charakter uniwersalny, przeznaczone były do cięcia i obróbki drewna, skrobania skór, przyrządzania posiłków i innych tego typu prac ?gospodarczych?. W XIX wieku nóż ze stałym ostrzem ewoluował do noża ze stalowym ostrzem na zewnątrz pole zdolne do cięcia drewna, rozbioru mięsa, przygotowanie ogniska i posiłków. Wraz z wynalezieniem sprężyny pojawiły się użytkowe noże kieszonkowe wyposażone w inne jeszcze składane narzędzia, mające na celu zwiększenie użyteczności całościowego projektu. Takie cechy posiadał składany nóż campingowy czy skautowski /harcerski/ scyzoryk, w USA składany nóż użytkowy, nóż używany w Armii Szwajcarskiej oraz do wielonarzędziowe rękojeści, wyposażonych również w ostrza. Rozwój silniejszego mechanizmy blokowania ostrza w nożach składanych ? podobnie jak w przypadku hiszpańskiego noża navaja ? znacznie zwiększyły użyteczność takich noży, wykorzystywanych do ciężkich zadań takich jak cięcie gęstych lub trudnych materiałów.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/No%C5%BCe_u%C5%BCytkowe