Zakup sprzętu wspinaczkowego
Wspinaczka, zwłaszcza ta wysokogórska należy do pasji, które wymagają wielu nakładów finansowych. Chociaż wiele osób zaczyna swoją przygodę ze wspinaniem bez odpowiedniego przygotowania, to jednak właściwy sprzęt wspinaczkowy jest bardzo ważny nie tylko dla powodzenia akcji wspinaczkowej, ale także dla bezpieczeństwa uczestników wyprawy. Jest to jednak bardzo duży wydatek i wiele osób próbuje skompletować sprzęt do wspinaczki na przykład korzystając z możliwości zakupu używanych rzeczy. Czasem można także trafić na wyjątkowe okazje, korzystając między innymi z kończącego się sezonu. Wtedy wiele sklepów przeprowadza atrakcyjne promocje na tego typu artykuły.
Style wspinaczki
Styl wspinaczki ? szerokie pojęcie obejmujące ogólną ocenę całokształtu środków, tak materialnych, jak i intelektualnych, zaangażowanych w pokonanie drogi wspinaczkowej.
Od początków wspinania sposób pokonania danego problemu był uważany za równie istotny jak sam jego fakt. Początkowo wyróżniano przejścia bez przewodników jako szczególnie wartościowe. W miarę gromadzenia wiedzy i doświadczeń oraz pojawiania się wyspecjalizowanych środków technicznych pojęcie stylu ewoluowało.
Współcześnie powszechnie przyjęte jest docenianie minimalizacji użytych ułatwień, czego najdobitniejszym wyrazem jest powstanie nieco żartobliwej koncepcji "nago i boso".
W zakresie wielowyciągowych dróg wspinaczkowych o górskim charakterze wyróżniamy obecnie następujące style:
styl alpejski
capsule
styl wyprawowy (oblężniczy)
W zakresie ogólnej koncepcji działania w terenie o charakterze skałkowym:
styl francuski (sportowy)
styl brytyjski (tradycyjny)
styl saksoński (piaskowcowy)
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Styl_wspinaczki
Niezbędne minimum
Sprzęt wspinaczkowy ? zestaw urządzeń technicznych stosowanych w trakcie uprawiania wszelkich rodzajów wspinaczki.
Lina wspinaczkowa ? powszechnie rozpoznawany symbol wspinaczki i rzeczywiście najważniejszy składnik systemu asekuracyjnego.
Uprząż wspinaczkowa ? którą wspinacz zakłada na siebie i następnie przywiązuje do niej linę. Uprzęże dzielą się na wygodniejsze, ale mniej bezpieczne (biodrowe), oraz uprzęże pełne składające się z pasa biodrowego i piersiowego.
Kask ? zabezpieczający głowę wspinacza przed spadającymi kamieniami lub przed uderzeniem w skałę.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Sprz%C4%99t_wspinaczkowy