Warto wiedzieć - tekst o wspinaczce górskiej

kim na jego bezpieczeństwo - dlatego warto poczytać opinie, sprawdzić atesty, przejrzeć rankingi. Nie warto kierować się wyłącznie ceną. Najlepiej wybrać sprawdzonego producenta, polecanego przez innych użytkowników. Jeżeli zamier

Warto wiedzieć - tekst o wspinaczce górskiej Zapraszamy na zakupy do sklepu! Dla tych, którzy nie boją się wysokości

Kwestia sprzętu

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu wspinaczkowego? Przede wszystkim na jego bezpieczeństwo - dlatego warto poczytać opinie, sprawdzić atesty, przejrzeć rankingi. Nie warto kierować się wyłącznie ceną. Najlepiej wybrać sprawdzonego producenta, polecanego przez innych użytkowników. Jeżeli zamierzasz zając się wspinaczką bardziej "na poważnie" to zdecydowanie warto zainwestować w porządny sprzęt - odpowiednie buty, czekany, czy chociażby dedykowany plecak. Jeśli planujesz dłuższe szlaki, to warto kupić jednoosobowy, lekki namiot. Kwestia pojemników na wodę, odpowiedniej żywności to odrębny temat, ale również warto poświęcić uwagę na jego zgłębianie.

Ogólnie - im więcej wiesz, tym lepiej. Zanim dokonasz konkretnego zakupu, zrób listę tego co potrzebujesz i poszukaj informacji i danym sprzęcie.


Kto może się wpinać?

Wspinaczka górska to bardzo wdzięczy sport. To dobry pomysł na aktywność fizyczną dla tych, którzy cenią sobie obcowanie z naturą. W naszym kraju mamy idealne warunki do wspinaczki wysokogórskiej - liczne szlaki w Tatrach Wysokich, czy w Sudetach zachęcają do podjęcia wysiłku. Nie trzeba być profesjonalistą, żeby zacząć przygodę z górami, ale warto pamiętać o odpowiednim przygotowaniu.

Przede wszystkim warto znać swoje słabości - nie każdy jest fizycznie zdolny do takiego wysiłku. Jeśli masz problemy z krążeniem, zbyt wysokie ciśnienie, czy problemy ze stawami - lepiej wybrać góry takie jak Beskidy, czy Bieszczady lub najpierw zacząć od umiarkowanego wysiłku. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, jeśli nie masz żadnych problemów ze zdrowiem, a Twoja kondycja jest dobra. Zadbaj o odpowiednio dobrane buty, o wygodny plecak, zabierz ze sobą prowiant i dodatkową kurtkę. Wybierz na początku łatwiejszy szlak i ciesz się pięknymi widokami.


Czym jest arborystyka?

Arborystyka (z łac. arbor ? drzewo) to dyscyplina praktyczna o podstawach naukowych rozwijająca się dynamicznie w Stanach Zjednoczonych oraz Europie Zachodniej i Środkowej, zajmująca się uprawą, pielęgnacją, a także badaniami drzew, krzewów, pnączy i innych wieloletnich roślin drzewiastych. Za ojca współczesnej arborystki uważany jest amerykański biolog i fitopatolog Alex Shigo.

W wymiarze naukowym arborystyka zajmuje się badaniami dendroflory - pojedynczych drzew, ich grup lub założeń kulturowych, a także wzrostu oraz reakcji na różnego rodzaju praktyki pielęgnacyjne i czynniki środowiskowe. W praktyce arborystyka obejmuje zespół takich działań jak m.in.: dobór drzew i krzewów, ich nasadzenia, nawożenie, zwalczania szkodników i patogenów, cięcie, formowanie oraz usuwanie (wycinka).

Arborystyka koncentruje się przede wszystkim na utrzymaniu drzew i krzewów w krajobrazie kulturowym, zazwyczaj w ogrodach, parkach i innych terenach zieleni. W związku z tym została wyodrębniona jako osobna dyscyplina, będąc dość ściśle powiązaną z architekturą krajobrazu, dendrologią, ogrodnictwem, leśnictwem, szkółkarstwem oraz sadownictwem.

Osoby działające praktycznie lub naukowo w arborystyce nazywane są arborystami lub "chirurgami drzew". Ten ostatni termin jest jednak powoli wypierany w związku z jego kontekstem, ograniczonym przede wszystkim do działań i zabiegów inwazyjnych, polegających głównie na wycince bądź redukcji koron drzew.

Zarządzanie ryzykiem, kwestie prawne, względy estetyczne oraz aspekty ekologiczne odgrywają współcześnie coraz większą rolę w praktyce arborystyki. Nowym kierunkiem rozwoju jest również wypoczynek, edukacja i rekreacja w domkach na drzewach, w tzw. parkach linowych bądź w formie wyczynowej ? wspinaczki na drzewa.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Arborystyka