Zakup mieszkania - trudna decyzja, jak nie żałować?

a prawo do określenia wartości nieruchomości, a także maszyn i urządzeń trwale związanych z nieruchomością, a w szczególności: dotyczy to wszystkich rodzajów nieruchomości i ich części składowych, bez względu na rodzaj, położenie

Zakup mieszkania - trudna decyzja, jak nie żałować? rzeczoznawca majątkowy Gorlice

Ważne info - Uprawnienia rzeczoznawcy majątkowego

uprawniony i zobowiązany do prowadzenia działalności zawodowej na podstawie przepisów prawa i standardów zawodowych.
ma prawo do określenia wartości nieruchomości, a także maszyn i urządzeń trwale związanych z nieruchomością, a w szczególności:
dotyczy to wszystkich rodzajów nieruchomości i ich części składowych, bez względu na rodzaj, położenie i przeznaczenie, a także bez względu na podmiot własności.
Oprócz wyceny nieruchomości stanowiących przedmiot prawa własności albo prawa użytkowania wieczystego, rzeczoznawca ma prawo do określania innych praw do nieruchomości, w tym ograniczonych praw rzeczowych i praw zobowiązaniowych.
Rzeczoznawca majątkowy określa wartość szkód lub nakładów dotyczących nieruchomości, a także ich części składowych.
Wycena nieruchomości sporządzana jest w formie operatu szacunkowego ? forma pisemna.

W wyniku wyceny nieruchomości rzeczoznawca określa:

Wartość rynkową nieruchomości,
Wartość odtworzeniowa nieruchomości,
Propozycję bankowo-hipoteczną wartości nieruchomości,
Wartość katastralną nieruchomości.
W wyniku wyceny określeniu może podlegać także:

Wartość dla indywidualnych potrzeb inwestora,
Koszt odtworzenia obiektów budowlanych.
Koszt odtworzenia drzewostanów leśnych lub zadrzewień, plantacji kultur wieloletnich, a także zasiewów i upraw.
Wybór właściwego podejścia, oraz metody i techniki wyceny z uwzględnieniem zasad wynikających z ustawy o gospodarce nieruchomościami należy wyłącznie do rzeczoznawcy majątkowego, chyba że wynika on wyraźnie z przepisów prawa. Rzeczoznawca majątkowy może żądać od właściwych organów i sądów udostępnienia mu danych jakie zostały wymienione w ustawie o gospodarce nieruchomościami, niezbędnych do prawidłowego wykonania jego zawodu. Rzeczoznawca ma prawo do sporządzania wpisów i wyrysów z danych i dokumentów, a także poświadczania tych dokumentów dla potrzeb wyceny.



Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Rzeczoznawca_maj%C4%85tkowy


Przydatność wykonania wyceny nieruchomości

Osoby zajmujące się wyceną nieruchomości są w stanie przeprowadzić fachową wycenę praktycznie wszystkich nieruchomości. Jedyną różnicą pomiędzy wyceną małych a dużych nieruchomości jest fakt, że dokonywanie wyceny dużych nieruchomości może zająć nieco więcej czasu. Związane jest to z tym, że na dużych nieruchomościach oprócz samych domów mogą stać pomieszczenia gospodarcze i garaże. Czasami na takich nieruchomościach znajdują się także jakieś uprawy, które również mogą wpłynąć na wycenę całej nieruchomości. Wykonanie wyceny nieruchomości przydaje się w momencie jej sprzedaży oraz w momencie wzięcia takiej nieruchomości pod hipotekę podczas starania się o jakiś wysoki kredyt. Może być ona wykonywana również wówczas, gdy władze gminne chcą przejąć część nieruchomości.


Rodzaje wartości nieruchomości

Ustawa o gospodarce nieruchomościami dywersyfikuje wartość nieruchomości na wartość rynkową, wartość odtworzeniową oraz wartość katastralną nieruchomości. Podział ten zdecydowanie odbiega od norm przyjętych przez Polską Federację Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych oraz przepisów stosowanych na świecie, ujętych np. w Międzynarodowych Standardach Wyceny. W Powszechnych Krajowych Standardach Wyceny definiuje się wartość rynkową, wartość odtworzeniową, wartość katastralną, wartość bankowo-hipoteczną, wartość godziwą, wartość indywidualną, wartość ubezpieczeniową oraz wartość dla wymuszonej sprzedaży nieruchomości. Ponadto w Międzynarodowych Standardach Wyceny definiuje się również wartości takie jak: wartość szczególna, wartość synergiczna (będące szczególnymi przypadkami wartości godziwej) oraz wartość dla alternatywnego sposobu użytkowania, natomiast nie definiuje się wartości odtworzeniowej oraz wartości katastralnej.



Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Warto%C5%9B%C4%87_nieruchomo%C5%9Bci