Szkolenia BHP dzieli się na dwie kategorie. Pierwsza z nich to szkolenia wstępne. Każdy pracownik zatrudniony w nowym miejscu pracy musi odbyć takie szkolenie, dzięki czemu dowie się jak powinien zachowywać się bezpiecznie na danym stanowisku. Wydawać by się to mogło oczywiste, jednak tak nie jest. Warto jednak przypomnieć sobie takie zasady, że na placu budowy obowiązkowo należy nosić kask na głowie oraz odpowiednie obuwie. Na magazynie należy uważać na swoje kończyny a pewne urządzenia mogą być prowadzone tylko i wyłącznie przez osoby z uprawnieniami. Oczywiście jest to przykład, ponieważ każda grupa pracownicza ma zagadnienia odnoszące się do jego stanowiska. Co kilka lat będąc nadal na tym samym stanowisku pracy należy odbywać szkolenia okresowe o których musi pamiętać sam właściwel firmy lub też księgowa, która zajmuje się kontrolowaniem papierów. Przy czym należy pamiętać, że outsourcing BHP skierowany jest również do kadry zarządzającej zajmującej wysokie stanowiska w różnych firmach.
Każdy z przedsiębiorców jest zobowiązany do przestrzegania zasad BHP, czyli bezpieczeństwa i higieny pracy w swoim zakładzie. Formalności w tym właśnie zakresie może jednak zlecić specjalistom w tej dziedzinie. Dzięki przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa i higieny można zmniejszyć zagrożenia w zakładzie pracy, a pracownicy mogą wykonywać swoje obowiązki bez ryzyka pojawiania się poważnych wypadków. Podstawa to szkolenia BHP, które mają na celu właściwe przygotowanie pracowników do prowadzenia swoich obowiązków. Szkolenia te dzielą się na wstępne oraz na okresowe. Dodatkowo, pracodawca musi także zadbać o przygotowanie odpowiedniej dokumentacji w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Wtedy, gdy pojawią się wypadki przy pracy, musi on również zgłaszać je do właściwych organów. Poprzez kompleksową i fachową obsługę jak outsourcing BHP pracodawcy mogą mieć pewność, że wszystkie te sprawy będą dopięte na ostatni guzik. Outsourcing w tym właśnie zakresie to wygoda, bezpieczeństwo, a ponadto niskie koszty.
Szkolenia BHP są obowiązkowe dla wszystkich grup pracowniczych. Począwszy od zwykłych, szeregowych pracowników po kadrę nadzorczą i właściciel różnychi firm. Mówiąc w skrócie - dla nikogo nie ma żadnego wyjątku. Obowiązek odbywania takich szkoleń określony jest jasno przepisami prawnymi, które jasno mówią, że każdy pracownik musi zapoznać się z bezpieczną i higieniczna pracą. Co jest omawiane na takim spotkaniu? Warunki pracy. Należy jednak zaznaczyć, że treść samego szkolenia jest inna dla różnych grup pracowniczych. Co innego muszą wiedzieć pracownicy budowlani a co innego musi wiedzieć sekretarka biurowa, której praca z pozoru wydawać by się mogła bezpieczna ale jednak nie zapominajmy o tym, że ma ona do czynienia z urządzeniami elektrycznymi. Koniecznym jest więc outsourcing BHP, dzięki któremu szeregowi pracownicy oraz kadra zarządzająca może poznać przepisy prawidłowego BHP. Należy pamiętać o tym aby odbywać szkolenia wstępne oraz szkolenia okresowe dla każdej grupy pracowniczej.
Dla każdego, kto prowadzi firmę i zatrudnia pracowników, bezpieczeństwo i higiena pracy powinny być szczególnie ważne. Powszechnie nazywane bhp to zarówno zbiór zasad dotyczących bezpieczeństwa i higienicznego wykonywania pracy, ale tez dziedzina wiedzy, która zajmuje się kształtowaniem prawidłowych warunków pracy. Dotyczy to ergonomii, medycyny i psychologii pracy, a także technicznego bezpieczeństwa. Kodeks pracy, zawierając zbiór zasad i wymagań odnośnie bezpiecznej pracy - narzuca pracodawcy m.in. konieczność przeprowadzenia pracownikowi szkolenia bhp już na początku zatrudnienia. Jest to szkolenie wstępne, w ramach którego odbywa się instruktaż ogólny i stanowiskowy. Później, w trakcie zatrudnienia, pracownik musi uczestniczyć w szkoleniach okresowych. W niewielkich zakładach pracodawcy czasami sami czuwają nad bezpieczeństwem personelu, a niekiedy zatrudniają do tego celu wykwalifikowanych specjalistów. Możliwe jest też zatrudnienie zewnętrznej firmy, czyli outsourcing bhp. Jest to wygodne rozwiązanie, ponieważ pozwala na przekazanie przez pracodawcę zarówno odpowiedzialności za stworzenie i utrzymanie higienicznych warunków pracy, jak i kontroli nad przestrzeganiem przez pracowników zasad bezpieczeństwa w trakcie zatrudnienia.
Pracodawca jest zobowiązany do tego, żeby chronić zdrowie i życie pracownika. Musi przez to zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Jednocześnie dobrze, żeby organizował on szkolenia BHP, ponieważ to dobrze wpływa na pracowników oraz ich samopoczucie. Jednocześnie powinien dobierać szkolenia pod kątem specjalizacji pracownika oraz tego czym się zajmuje. Outsourcing bhp jest coraz bardziej popularny w całej Polsce. Koszty przeszkolenia jednego pracownika to kwota od 100 do kilkaset złotych. Jednak należy pamiętać, że jedno szkolenie nie rozwiąże wszystkich problemów i dlatego często warto takie szkolenie powtórzyć. Przepisy o systemie oświaty mówią o tym, że szkolenia muszą być zorganizowane oraz prowadzone przez pracodawców. Oznacza to, że pracodawca jest w pełni odpowiedzialny za takie działania. Żeby utrwalić wiedzę zdobytą podczas szkolenia dobrym pomysłem jest powtarzanie ich możliwie jak najczęściej. Częstotliwość zależy oczywiście od rodzaju zawodu, jaki jest wykonywany przez pracownika.