Poznaj świat drewnianych zabawek

k. Nie zdaje on sobie jednak sprawy, iż z czasem kupowanie prezentów staje się zmorą rodziców. Mnogość okazji sprawia, iż pomysły szybko wyczerpują się, a dzieci są coraz bardziej wymagające. Z pomocą przychodzi nam nowa moda na d

Poznaj świat drewnianych zabawek Kupowanie zabawek dla dziecka to nie taka łatwa sprawa. Co wybrac?

Nowa moda ? ekologiczne zabawki z drewna

Każdy przyszły rodzic z zafascynowaniem ogląda w sklepach półki pełne zabawek. Nie zdaje on sobie jednak sprawy, iż z czasem kupowanie prezentów staje się zmorą rodziców. Mnogość okazji sprawia, iż pomysły szybko wyczerpują się, a dzieci są coraz bardziej wymagające. Z pomocą przychodzi nam nowa moda na ekologiczne. Charakteryzują się one bogatym wzornictwem, które pobudza wyobraźnię dziecka i zachęca do kreatywności. Dla dziewczynek znajdziemy wszelkiego rodzaju drewniane domki dla lalek, drewniane sklepy bądź kuchenki do gotowania. Z pewnością przypadną one do gustu każdej młodej damie.


Drewniane zabawki dla chłopców

Niejednokrotnie brakuje nam już pomysłów na prezenty dla naszych dzieci. Mnogość okazji do obdarowywania wcale nie upraszcza sprawy. Za każdym razem chcemy jednak, aby zabawki sprawiały dzieciom radość i były wykorzystywane do zabawy, a nie kurzyły się w kącie. Warto więc zainteresować się ekologicznymi zabawkami dla dzieci, które są wykonane z drewna. Pośród nich znajdziemy wiele propozycji dla chłopców, które z pewnością będą strzałem w dziesiątkę. Pierwszym pomysłem, który z pewnością będzie sprawdzony, jest drewniany miecz i tarcza. Takie zabawki pobudzają wyobraźnię i rozwijają. Niezależnie od wieku dobrym pomysłem będą klocki, które zachęcają do kreatywnej zabawy. Sprawdzonym prezentem na pewno okażą się wszelkiego rodzaju samochodziki i czołgi.


Koń na biegunach - historia dziecięcej zabawki

Koń na biegunach, koń bujany ? zabawka dziecięca, wykonana zwykle w kształcie konia przymocowanego do dwóch wygiętych w łuk profili, zwanych biegunami.

Poprzednikami koni na biegunach były kołyski na biegunach a także konie-zabawki na kołach. Powstał najprawdopodobniej jako "rocking horse" na terenie Ameryki Północnej. Jego poprzednikiem był koń zaopatrzony w kółka ? zabawka którą można było ciągnąć i dosiadać. W obecnej formie, pojawił się dopiero w XVII wieku1. Niektóre źródła podają wcześniejsze przykłady takich konstrukcji, znane były już w antycznej Grecji, jak można to przeczytac np. u Horacego. Nie ma jednak pewności co do ich użytkowania jako zabawek.

Od początku XIX wieku konie na biegunach były już powszechnie kojarzone z dziecięcą zabawką. Do Europy środkowej trafiły poprzez Anglię. Do końca XIX wieku wykonywali je rzemieślnicy, ich ornamentyka i wykończenie kojarzyły się z końmi przeznaczonymi dla rycerzy. Pod koniec XIX wieku podjęto produkcję seryjną zabawek tego typu.

Współcześnie nadal wytwarza się konie na biegunach tradycyjnymi, rękodzielniczymi metodami. W Polsce głównym ośrodkiem rzemiosła zabawek drewnianych jest Żywiecczyzna. Nowoczesnym wariantem konia na biegunach jest bujak sprężynowy.

Konie na biegunach występują w zbiorach muzealnych ? muzeach zabawek czy też muzeach etnograficznych. Obecne są także w kulturze, przykładowo w Polsce przebojem okazała się piosenka "Konik na biegunach" ze słowami Franciszka Serwatki i muzyką Jacka Dybka w wykonaniu Urszuli.



Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%84_na_biegunach